Zoom hesapları Dark Web’te satılıyor

Zoom hesapları Dark Web’te satılıyor

İnternetin karanlık yüzü olarak özetlenebilen Dark Web, yasa dışı hemen her şeyin alınıp satılabildiği ayrı bir web platformu. Standart yollarla giriş yapılamıyor, Tor Browser adı verilen tarayıcının yüklü olması ve ardından da yönlendirmeleri takip ederek internetin bu karanlık dünyasına geçiş yapmanız gerekiyor. Kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir platform değil, ancak son dönemde adından sıklıkla söz ettiriyor.

Dark Web bu kez de popüler video konferans yazılımı Zoom ile gündemde. Güvenlik araştırmacılarının tespitlerine göre 500 bini aşkın Zoom hesabı çalınarak Dark Web’te satışa sunuldu. Bu hesapların Zoom kullanımı için gerekli olan şifrelerin yanı sıra belirli kişisel bilgileri de içerdiği kaydedildi.

Satışın Dark Web üzerinden gerçekleştiriliyor olması ise konuyu daha kritik bir seviyeye taşıyor. Çünkü suç örgütlerinin kol gezdiği bu platformda edinilen hesap bilgileri ile şirket çalışanlarından taleplerde bulunmaktan finansal dolandırıcılığa kadar birçok art niyetli amaç teoriden çıkıp uygulanabilir hale geliyor.

Araştırmalacılar Zoom hesap sahiplerini, mevcut şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyarıyor.

YORUM

Yorumlar 0