Android 11 özellikleri neler olacak? Hangi yenilikler sunulacak?

Android 11 özellikleri neler olacak? Hangi yenilikler sunulacak?

Android 11 özellikleri neler olacak? Yeni Android işletim sistemi hangi yönleri ile kullanım şeklinizi değiştirecek? İşte tüm soruların ayrıntılı yanıtları.

Google geçtiğimiz Eylül ayında Android 10 sürümünün yayınladıktan sonra gözler Android 11’e çevrilmişti. Bu beklentileri karşılık veren Google beklenen süreden de daha önce Android 11 geliştirici ön izleme sürümünü yayınladı. Android kullanıcılarının  Android 10 sürümünde beklemesine rağmen yer almayan bazı özellikler Android 11 geliştirici ön izleme sürümünde yer alıyor. Bunlardan birisi de çift dokunma başta olmak üzere Googl’ın geliştirdiği pek çok yeni özellikler sürümler çıktıkça Android 11’e entegre edilecektir. Android 11 geliştirici sürümü ile itibariyle gelen yeni özellikleri sizler için derledik.

Android 11 özellikleri

İlk geliştirici sürümü yayınlaması ile birlikte Android 11 resmi olarak çıkmış oldu. Uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını yeni versiyon ile entegre etmeleri için yayınlanan geliştirici ön izleme sürümü indirime açıldı. Pixel 2, Pixel 3 ve Pixel 3A ie beraber Pixel 4 telefonlarını kullananların da indirip test edebileceği Android 11 sürümünü Google’ın resmi internet sitesinden indirip kurabilirsiniz. Bu kurulum aşamasında dosyalarının silinmemesi için telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın.

Android 11 sürümü ile gelen yeni özelliklerden ilki kullanıcının donanım bilgilerine erişmek isteyen uygulamalar için “tek seferlik izin” seçeneği. Bu sayede uygulamalar kullanıcının konum, mikrofon ve kamera verilerine tek izin sayesinde erişebilecek. Google Android 10 sürümünde bir uygulamaya sadece açık olduğu zaman izin vermenizi sağlıyordu Android 11 ile birlikte ise tek seferlik izinler vermek mümkün hale gelecek.

Android bildirim ekranı değişiyor

Bundan önceki her Android sürümünde olduğu gibi Android 11 sürümü ile de bildirim panelinde değişiklikler bulunuyor. Google Android 11 ile bu kez bildirim panelinde kullanıcıların sık sık kullandığı mesajlaşma uygulamalarında devam eden görüşmelere anında erişebilmesi içi kolaylık sağlayacak. Bu özelliğin yeni sürüm ile Android kullanıcılarının hayatına girmesi beklenirken bunun şuanda nasıl çalıştığının gösteren bir ekran görüntüsü ise bulunmuyor.

Android 11 ile gelen bir diğer özellik ise baloncuklar. Türkçeye çevrilmiş haliyle “baloncuk” ifadesini kullanabileceğimiz Buble API Android’in yeni sürümü ile daha da yaygınlaşacak. Bu API’yi destekleyen mesajlaşma uygulamaları arka plana atıldığı zaman kullanıcının profil resmini gösteren küçük bir baloncuk ile ekranda kalmaya devam edecek. Bu sayede kullanıcı istediği zaman uygulamayı tekrar açmak zorunda kalmadan bu baloncuğa dokunarak mesajlaşmaya kaldığı yerden devam edebilecek.
Android 11 yenilikler konusunda oldukça cömert olacak…

Daha önce Android 10 ile hayatımıza giren ve uygulamaların kendilerine ayrılan alanın dışına erişmelerini engelleyen Scoped Storage Android 11 sürümü ile daha aktif kullanılacak. Google yeni sürüm ile birlikte Project Mainline’a daha fazla sistem düzeyinde bileşen ekleyerek sistemin daha büyük bir bölümünün Android güncellemelerine ihtiyaç duymadan; Google Play Store aracılığı ile güncellemesini sağlıyor.

Google akıllı telefonlar ile mobil ehliyet dönemine de temel atarak Android 11 ile ISO 18013-5 uyumlu mobil ehliyet gibi güvenli kimlik bilgilerini güvenli bir şekilde saklayacak. Bu özellik sayesinde bu teknolojinin yaygınlaşmaya başlamasıyla hizmetin kullanıldığı bir bölgede yanınızda ehliyet gibi belgelerinizi taşımak zorunda kalmayacaksınız.

Yazar: Raşit Tosun

YORUM

Yorumlar 0