Türkiye’de Teknoloji Devlerinin Korona Virüsü İçin Aldığı Önlemler

Dünya çapında an itibariyle bilinen 170.000’ne yakın hasta bulunmaktadır bunların içerisinde 6.500 kişisi ne yazık ki ölü ve bu sayı günden güne artmaya devam ediyor. Salgının başlangıç anından, ilerleyişi sırasında vaka sayısı gittikçe artmakta.

Dilerseniz Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi Türkiye’nin Bilim ve Teknoloji Rehberi sitemizde bu konudaki gelişme ve Teknoloji Haberleri fazlasını bulabilirsiniz diyerek devam edelim.

Bununla beraber bir çok teknoloji firması ve büyük şirketler evden çalışma sistemine geçiş yapıyor. Bilim ve Teknoloji sektörü bu konuda ilk önlem alan firmalarından biri.

Microsoft, Amazon, Google, Facebook gibi şirketler bir çok elemanını evden çalışma sistemine geçiriyor. Bu süre zarfında çalışanların ücretlerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı da firmalar tarafından belirlendi.

Bilim ve Teknoloji alanında , bu durum içerisinde evde çalışma sisteminin ne kadar süre içerisinde devam edeceğini tam olarak bilemiyoruz Evde çalışma kampanyası Türkiye’ye Korona virüsü gelmesi ile birlikte, Türkiye’de de uygulanmaya başladı.

Yemeksepeti, Gitti Gidiyor, Communcitation Partner, ING, IBTech ve Softtech gibi firmalar evden çalışma sistemi içerisine geçiş yapıyorlar. Bununla beraber birkaç banka kuruluşu da bu sisteme geçiş yapmakta.

Başlıca Garanti Teknoloji ve Finansbank kuruluşları belirli bölümlerini evden çalışacak şekilde ayarladı. Bankanın belirli bölümleri eve geçiş yapmasına rağmen, normal müşteri ilişkileri kısmı hala şubede çalışmaya devam ediyor.

Teknoloji Etkinlik Tarihlerinin Ertelenmesi ve Yapılan İptaller

Evden çalışma sistemi ile birlikte bir çok teknoloji firması etkinlik toplantılarında iptale veya ertelemeye gidiyor.

Mobil Dünya Kongresinin iptal olması ile birlikte Türkiye’de yapılacak olan bir çok teknoloji konferansı belirli bir tarih olmamakla beraber ertelendi. Bazı teknolojik etkinlikler ise online sisteme aktarılarak, internet üzerinden yapılıyor.

Bununla beraber bir çok şirket topluluğu yapılacak olan yurt dışı seyahatlerini iptal etme kararı aldı. Özellikle teknoloji firmaları çalışanlarının toplantı için yurt dışına gitmesini yasaklıyor. Ülkemizde şu an bir çok ülkeye giriş ve çıkış yasaklandı.

Seyahat yapmayı önermeyen teknoloji şirketleri, olası bir durumda seyahat etme halinde çalışanlarına 14 gün gibi bir süre koyuyor.

Teknoloji Şirketleri Tarafından Alınan Ekstra Önlemler Nelerdir?

Tekno bilim adamı araştırmalarına göre şu an Yemeksepeti ve Banabi‘de ekstra önlem alınmış durumda. Özellikle temassız teslimat uygulamasını hayata geçiren firmalar, ödeme seçeneklerini online sisteme geçirdiler.

Bununla beraber önlemler içerisinde birebir temasında yasaklanması bulunmaktadır. Firmalar bu uygulamayla beraber kişilerin yüz yüze gelmesini minimum seviyeye indirmeyi hedefliyor. Bununla beraber bazı bakanlıklar, elemanlarının evden çalışma iznine soktu.

Sayfalar

Teknopark ve Ar-Ge tasarım merkezleri de evden çalışma kampanyasına göre devam edecek. Türkiye İş Bankası ise toplantılarını tamamen online olarak yapmaya başlamıştır. Bu sistemler ile birlikte virüsün büyük bir oranda azaltılması hedeflenmektedir.

YORUM

Yorumlar 2
  • comment-avatar
    teknobilim 2 sene

    Koronavirüs çok yakında atlatılacak inşallah