Netflix Türkiye’den sansür! Designated Survivor bölümü yayından kaldırıldı

Netflix Türkiye’den sansür! Designated Survivor bölümü yayından kaldırıldı

Netflix RTÜK kararıyla Designated Survivor dizisinin 15 Temmuz darbe girişimini konu alan bölümünü Türkiye’den izlemeye kapattı. Son dönemde sıkça konuşulan internetten üzerinden yayın yapan video platformların RTÜK kontrolüne gireceği konusu bir kez daha gündemde. Netflix dizisi Designated Survivor‘ın 2. sezon 7. bölümü Türkiye’yi konu alan senaryosu ile Türkiye’den büyük tepki çekmişti. Sosyal medyada da birçok kullanıcın tepki gösterdiği sahnelere siyasiler tarafından da eleştiri gelmişti.

Netflix RTÜK kararıyla erişime kapattı

Siyasi dizinin Türkiye’den erişime kapatılan bölümünde Fatih Turan isimli karakterin canlandırdığı Türkiye Cumhurbaşkanı, ABD başkanı Tom Kirkman ile gerilim yaşıyor. Bu gerilimde ABD’de yaşayan Nuri Şahin isimli muhalif Türk siyasetçi 15 Temmuz darbe girişi göndermesi yaparak; ABD Başkanı’nın oğluna santaj düzenlendiği bir konuya yer veriliyor.

Netflix Dizisi Freud 1. sezon eleştirisi

Söz konusu hikayenin FETÖ’yü desteklediği ve propaganda yaptığı iddiasıyla Designated Survivor dizisinin ilgili bölümü yayınlandığı dönemde siyasiler tarafından sert eleştiriler almıştı. İlgili bölüm RTÜK tarafından gönderilen karar üzerine Netflix Türkiye‘den erişime kapatıldı.

Netflix Designated Survivor dizisi konusu

David Guggenheim tarafından hazırlanan dizide ABD Başkanı ve kongresine yapılan bir saldırısı sonrası, başkanlık görevine getirilen Tom Kirkman‘ın ülkeyi yönetirken yaşadığı olaylar anlatılıyor.

Netflix koronavirüs salgınında abone rekoru kırdı

YORUM

Yorumlar 0