Dijital KültürHaberWeb3

Koronavirüs yüzünden İngiltere’deki 5G istasyonları ateşe veriliyor

İnternetteki komplo teorileri yanıltıcı bir şekilde baz istasyonlarını koronavirüs pandemisiyle ilişkilendirdikten sonra İngiltere’de 5G telefon direkleri ateşe verildi. BBC, geçtiğimiz hafta en az üç 5G kulesinin ateşe verildiğini ve alevleri söndürmek için polis ve itfaiye güçlerinin olay yerine çağrıldığını bildirdi.

5G teknolojisi ile koronavirüs salgınını birbirine bağlayan komplo teorileri ilk olarak sosyal medya ağları aracılığıyla yayılmaya başlamıştı. Facebook ve Nextdoor‘da, 5G’nin sözde zararlı olduğu gibi yanlış ve yanıltıcı iddialarını tekrarlayan binlerce grup var.

Teorilerden birisi, yeni koronavirüsün Wuhan‘da ortaya çıkmasının sebebinin 5G’nin şehirde yaygınlaşması olduğunu belirtiyor ve virüs, sözde diğer 5G kullanan şehirlere yayılıyor. Bu sahte komplo teorileri, oldukça bulaşıcı bu virüsün 5G’ye erişimi olan yoğun nüfuslu şehirlerde doğal olarak daha fazla yayılacağını söylerken, koronavirüs pandemisinin 5G’nin henüz kullanılmadığı İran ve Japonya gibi ülkeleri de vurduğunu belirtmeyi ihmal ediyor.

Koronavirüsün etkileriyle alakalı kaleme aldığımız şu habere de göz atmak isteyebilirsiniz: “Koronavirüs ve ah e-ticaret vah e-ticaret

Koronavirüs pandemisini 5G’ye bağlayan herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Fakat bu bilgi, vahşi komplo teorilerinin yayılmasını engellemiyor. Bazı insanlar, 5G kurulumları için fiber optik kablo döşeyen işçileri bile taciz ediyor, 5G’nin açıldığında herkesi öldüreceğini haykırıyorlar.

Sağlık çalışanları son derece bulaşıcı bir virüsle savaşmakla meşgulken, telekom çalışanları da internetten yayılan eşit derecede yıkıcı bir komplo teorisiyle savaşmak zorunda kalıyorlar.

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu