Çin’de Koronavirüs’e karşı 3D yazıcı ile mücadele

Çin’de Koronavirüs’e karşı 3D yazıcı ile mücadele

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra ülkemizde ve tüm dünyada hızla yayılan Koronavirüs (Covid-19) virüsüne karşı çare aramak için araştırmalar devam ediyor. Dünya genelinde 150 binden fazla insanı etkileyen virüsü etkisiz hale getirmek için bir yandan aşı çalışmaları sürerken bir yandan da insan vücuduna olan etkileri araştırılıyor. Buna yönelik olarak Çin’in Wuhan kentindeki bir hastanede virüsü iyi tanımlayabilmek ve antivirüs geliştirebilmek için 3 boyutlu yazıcılar kullanılıyor.

Virüsün en çok etkilediği ülkelerin başında gelen Çin’de doktorlar korona virüsü enfekte olmuş bir hastadan elde edilen verileri kullanarak akciğer modeli oluşturdular. Doktorlar bu model üzerinde araştırma yaparken Doktor He Yucheng; enfekte olmuş hastanın damar, arter ve bronşlarını net bir şekilde gösteren 3D modellerin virüsü karşı klinik tedavide oldukça yararlı olduğunu belirtti.

Selective Lader Sintering (SLS) teknolojisine sahip 3 boyutlu yazıcılar ile 20 saatte üretilen modelde hastanın ciğerlerinin arka tarafının enfekte olduğu net bir şekilde görülüyor. Virüsün ciğerlerde alt ve arka kısımlarda yoğunlaştığı gözlemlenirken, ön ve üst kısımlarda ise daha az etkili olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Yazar: Raşit Tosun

YORUM

Yorumlar 0