Bitcoin Yine Sıçradı! Sakın Tuzağa Düşmeyin

Bitcoin Yine Sıçradı! Sakın Tuzağa Düşmeyin

Değerli okurlar,

Bitcoin tarihindeki en sansasyonel sıçrayış 2017’nin sonuna doğru yaşanmıştı. 1 Bitcoin 7000 dolar seviyelerinden 18-19 bin dolara kadar yükselmiş, kısa sürede görülen bu akıl almaz artış, tarihindeki en yüksek bilinirliğe ulaşmasına, en alakasız insanların bile birkaç yüz TL’lik kripto para satın almasıyla farklı bir dönemin de habercisi olmuştu.

Devam eden süreçte Bitcoin önce 10 bin doların altına düştü, 2019 ilk aylarında da 4000 dolarlara, hatta 3000 dolar bandına kadar geriledi. 2019’da 3000 dolar bandında bile seyreden Bitcoin, şu anda, yani 26 Ekim 2019 itibarıyla 9-10 bin dolar aralığında. Bir kez daha yükseldi özetle, hem de ne yükseliş, yüzde 40’lara varan -geçtiğimiz haftaya göre- artış oranlarıyla.

Pek tabii kripto piyasalar yine hareketlendi, aksiyon tavan yaptı. Ama şu bir gerçek ki Ekim ayının başında Bitcoin satın alan ve şu sıralar büyük oranda elinden çıkaran kesim dışında herkes geç kalmış durumda. Yüzde 20-30 karla kapatılan bir Ekim ayı, sadece bu kişiler ve elbette yüzde 40’lara varan kazanım elde eden yani Bitcoin’ini birkaç gün önce alıp şu sıralar elinden çıkaranlar için geçerli. Peki ya diğerleri, diğerlerimiz?

Kripto para dünyası dalgalı bir deniz gibidir. Siz hiçbir şeyin farkında olmadan aniden yüzde 50 değer kabeder, kazanır… Bazen aylarca hareket görülmez sizi uyutur ve ansızın tepetaklak olur, sıçrar. Sürprizlerle doludur yani. Bu nedenle Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi satın almayı düşünüyorsanız, şu anki sıçramayı baz almamalılısınız. Daha da önemlisi;

  • Sınırlı bir paraya sahipseniz kriptoya güvenip yatırım yapmayın, kaybedeceğiniz para sizi üzmesin,
  • Beklentileri yüksek tutmayın
  • Takipte kalın, çok yükseldiğinde elinizden çıkarmaya hazır olun

Aksi taktirde kripto paralar hayal kırıklığı yaratabilir.

Bir yatırım tavsiyesi değil, dost tavsiyesidir bu içerik.

Teknoloji Turu’nda yer alan Bitcoin hakkında daha fazla içerik için buraya tıklayabilirsin.

YORUM

Yorumlar 0