El Camino: Bir Breaking Bad Filmi Eleştirisi

El Camino: Bir Breaking Bad Filmi Eleştirisi

Nefis değil mi? İsmi, dokusu, her şeyi… Müthiş ötesi ‘Breaking Bad’i bir yerlerde görme hissi bile yetiyor.
2008’de başlayan serüven, 5 sezon 62 bölüm, tüm zamanların kesinlikle en iyi dizilerinden, çoğu puanlama (örneğin iMDb puanı 1,2 milyon kişinin oyuna göre 10/9,5’tur) ve yoruma göre tarihin en iyi final bölümüne sahip dizi soru işaretleriyle son bulmuştu. Umutlar ve muhtemelen senaristlerin hayali, günün birinde acaba devamı gelir mi duygusuyla yazmaktı o son sahneleri… Ucu açık şekilde biten dizinin ardından neler oldu neler…

Beklenen an dizi olarak gelmese de 1 saat 55 dakikalık bir sinema filmi şeklinde bizi karşıladı. Netflix’in ‘el attığı’ bu film, hafif gıdı yapmış olsa da Jesse Pinkman’ı tekrar karşımıza çıkardı. Tüm duygusallığıyla, insanı yönüyle suçun kenarından bile geçmemesi gereken bir kişiliğin, Pinkman’ın tuhaf silsileler sonucu geldiği nihai noktaın devamına seyre daldık yine.

Pinkman…

Pinkman, Pinkman, Pinkman… Film tamamen onun etrafında şekilleniyor. Walter White, bir an için heyecan uyandırsa da ‘öylesine bir’ ‘anı’ olarak görünüyor. Öldü biliyorsunuz.

Jonathan Banks ve Aaron Paul (Pinkman) ile açılan sahne, kahramanın kaçak hayatı temelinde ilerliyor.

İlginç ama dizinin sıkıştırılmış bir sinema yapımı olmaması için gösterilen harikulade çabaya şapka çıkartılır. Ekibin başarısı mı yoksa bir tür kültürün sonucu mu ya da Breaking Bad’in köklü spiritüel doğasıyla, tınısıyla mı ilgili bilmiyoruz ama sizi yabancı hissettiren hiçbir sahne yok.

Diyaloglar yine hayatın içinden, akış halinde. Sanki 2012’de, 2013’te gibiyiz. Her şey bir devam yapımı adına nasıl olması gerekiyorsa öyle. Mükemmel bir işleniş, kurgu, ince ince ele alınış var özetle.

Eleştirilecek pek bir şey yok. Güzel bir geçit töreni, hafif duygu seli, özlem, göz yaşı. Güzel bir özlem gideriliş ama. Kırmadan, üzmeden.

Breaking Bad, kesinlikle büyük bir serüvendi, eşine az rastlanır bir uyum ve denge işiydi, filminde de bunu yaşattı.

Teşekkürler Netflix.

YORUM

Yorumlar 0