Netflix ve Dikkat Çekici Çin Manipülasyonu

Netflix ve Dikkat Çekici Çin Manipülasyonu

21. yüzyılın dijital dünyaya dair bilgi kirliliği açısından olağanüstü bir patlamaya tanıklık ettiği o kadar açık ki. Sayısız ‘tamamen kanıtlanmış’ bilgi var bu konuda. Belki en tanıdık verilerin başında Facebook, ABD Başkanlık Seçimleri ve Cambridge Analytica adlı big data şirketi arasındaki akıl almaz bağlantılar geliyor. Big data şirketinin fişinin çekilmesi (kapatıldı), Facebook’un milyarlarca dolar ceza ve ciddi prestij kaybına uğraması gibi sonuçlarıyla örnek bir vakaydı. Özetle, Cambridge Analytica, Facebook vasıtasıyla eriştiği kişisel bilgileri, Trump lehine hedefli videolu içeriklerle şekillendiriyor ve sosyal ağın milyonlarca kullanıcısını etkileyecek bir stratejik manipülasyon çalışmasına imza atıyordu.Bu örnek her ne kadar yeterince anlaşılır gelmese de aklınızda bulunsun. Ayrıca daha fazla ayrıntı için Big Hack adlı belgeseli izlemenizi öneririz.

Netflix, şüphesiz dijital dünyada apayrı bir yer edinen devasa bir platform. Dizi, film, belgesel, reality show gibi farklı türlerde internet yayıncılığı yaparak gelir elde ediyor. Son verilere göre yüz milyondan fazla aktif üyeye sahip. Öte yandan gelir dengelerinin bir hayli inişli çıkışlı olduğu da bir gerçek. Örneğin geçtiğimiz aylarda çok kısa sürede borsada yüzde 20 değer kaybetmişti. Bu ayrıntılarla birlikte şunu nihayete erdirelim, Netflix oldukça yaygın. Türkiye’de de ayda 15 milyon dolar gelir elde eden öncü internet platformlarından biri. (Netflix Türkiye geliri aylık 15+ milyon dolar, bu kesin bilgidir.)

Peki Netflix’te -şirketin kendisi tarafından hazırlanan- finanse edilen- belgesel içeriklerine hiç baktınız mı? Örneğin Gıda Suçları, Kirli Para, Çin Oyunu, hatta Trump belgeseli… Bu yapımların ortak noktası belli ölçülerde olmakla birlikte Çin’i tek taraflı olarak bombardımana tutmaları. Buradaki taraf tahmin edileceği gibi ‘ABD…’

Manipülatif bilgilerle dolu birçok detayın, konunun işlendiği yapımlarda örneğin Çin, bal konusunda tüm dünyadaki tedarik süreçlerini adeta ‘hack’leyen’ gözü dönmüş, para hırsıyla yanıp tutuşan bir ülke olarak resmediliyor. En çok bal üreten ülkeler sıralamalasında yüzde 30’u geçkin oranda ilk sırada bulunan Çin, akıl almaz ölçüde düşmanca işleniyor.

Kirli şeyler…

Kirli Para serisinde bu kez Çinli startup’lar ve şirketler ele alınıyor. Oysa ki Çin’in dünya GSMH’sında payı yüzde 15’i geçiyor. Bu oran, 10 yıl öncesine göre 4 puanlık artışa işaret ediyor.

Öte yandan bu ülkenin dünya ithalatındaki payı yüzde 6,4. ABD’nin ise yüzde 155 (1,9 trilyon dolar). Ancak rekabet kızışıyor, Çin’in kısa vadede GSMH tarafında ABD’yi yakalayıp geçeceği görülüyor. Netflix’teki bize göre manipülasyon olasılığı yüksek içerikler, şirketin ABD’li ‘reklam sağlayıcıları’ için sürdürdüğü bir çeşit kamuoyu karalaması. İnsanların Çinli şirketlere karşı ‘dikkatli’ olması telkin ediliyor adeta.

Nihai olarak ‘karşı tarafı’ dinleme şansımız malesef Netflix’teki gibi anında erişilebilir içeriklerde olduğu kadar kolay değil. Ancak şu bir gerçek ki ortada ‘kötü kokular’ var.

YORUM

Yorumlar 0