Apple ID’de yaşana hata nedeniyle kredi kartı bilgileri tehlikede

Apple ID’de yaşana hata nedeniyle kredi kartı bilgileri tehlikede

Apple’ın kullanıcı güvenliğini sağlayan Apple Kimliği’ndeki (Apple ID) kritik bir hata nedeniyle birçok kullanıcı farklı kişilerin kredi kartı bilgilerini gördüklerini raporladı. Ciddi bir güvenlik açığı olarak belirtilen olayda bazı kullanıcılar Apple ID verilerini güncellemeye çalışırken rastgele diğer kullanıcıların kişisel verilerini ve kredi kartı bilgilerini gördüklerini belirtiyor. Yaşanan kritik hatada sadece kredi kartı numaraları değil, kullanıcıların tam isimleri, fatura adresleri ve diğer bilgilerinin de görülebildiği belirtiliyor.

Apple kririk hatanın farkında

Bir iPhone kullanıcısı karşılaştığı durumu Apple’a bildirdiğini ve şirketle yaklaşık 40 dakikalık konuşmasında konuyu ciddiye aldıklarını belirtti. Yapılan değerlendirmede karşılaşılan problemin iOS 13 güncellemesi kaynaklı olabileceği belirtiliyor. Birçok kullanıcının cihazlarını yeni versiyon ile güncelledikten sonra bu problemi yaşadığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde çıkan iOS  13 güncellemesi ile birçok kullanıcı sorun yaşarken ABD Savunma Bakanlığı da yeni versiyon çıkana kadar kullanıcılara cihazlarını güncellememelerini tavsiye etmişti.

Kredi kartı bilgilerinin başka kullanıcılara gösterilmesi probleminin sadece iPhone cihazlarda yaşanmadığı diğer cihazlarda da karşılaşıldığı belirtiliyor. Birçok kullanıcı bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesinden endişe ederken Apple’ın yaşanan problemi ne zaman çözeceği ise henüz bilinmiyor.

YORUM

Yorumlar 0