Apple’a yönelik bekleyiş devam ediyor…

Apple’a yönelik bekleyiş devam ediyor…

iOS cihazlarını kullanan milyonlarca kişinin tanıklık ettiği ilginç gelişmeler söz konusu. 5 arka kameralı, katlanabilir hatta iki ve neredeyse üç ekranlı akıllı telefonlar gündemde. Geçtiğimiz aylarda geride kalan Mobil Dünya Kongresi’nde 5G’li ilk akıllı telefonlar da duyuruldu. Denemeler-yanılmalar devam ediyor. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, iyiden iyiye ‘dev’ hale gelen ekranlar, çok daha yüksek çözünürlükler derken teknoloji sınırlarıyla bir türlü yetinmiyor. Gelişmeler çok hoş, ancak Apple’ın konuya yaklaşımı daha da ilginç. Teknoloji şirketinde donanım tarafında süregelen sayısız gelişime karşın ağırlıklı olarak yazılımda yenilikler sunulması yönünde stratejiler öne çıkıyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine yüzde 10-15 aralığında daha az akıllı telefon satışına karşın iPhone’larda çok köklü değişimlerin yaşanacağına dair işaretler son derece cılız seviyede. Apple bekliyor gibi görünüyor…

Katlanabilir akıllı telefonlara dair ilk modellerin ilginç oldukları kadar ‘deneysel’ bir tabiat içerdiklerine şüphe yok. Son derece büyük formlara ulaşan ‘açılmaları halinde’ geldikleri noktalar, kullanıcılar açısından ne denli fonksiyonel tartışmaya açık. Üstelik sunulan fiyat etiketleriyle ‘acaba altından mı üretildiler’ bile dedirtiyorlar. Bu noktada fiyat etiketlerinin absürt olduğunu savunmasak da hem deneysel hem de pahalı oluşları şüphe uyandırıyor. Bununla birlikte Apple’ın katlanabilen iPhone üretimine çok da soğuk bakmadığı düşünülüyor. Ancak beklenen tarih 2020-2021’den önce değil. Bu tür ‘sükse yaratıcı’ modellerin genellikle Eylül aylarında tanıtıldığı düşünüldüğünde 2022’ye yaklaşırken gelecek bir katlanan akıllı telefon söz konusu.

Diğer yandan Apple, 5G’ye de bu sene dahil olmayacak gibi. Çiplerin tedariği konusundaki spekülasyonlarda doğruluk payının konuşulacağı aylar (yaz ayları) henüz gelmedi ama analistler şirketin en az bir yıl daha beklemek istediği görüşünde. En nihayetinde ise 5G, katlanabilir telefon gibi çok ama çok taze inovasyonlar için emekleme dönemlerini direkt aşmak isteyen bir Apple var gibi.

YORUM

Yorumlar 0