Ata Lira Nedir?

Ata Lira Nedir?

Ata lira bir diğer adıyla Cumhuriyet Altını, yasa gereğince para yerine geçebilen, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve yalnızca darphane tarafından üretilen altınlardır. Cumhuriyet Altınları sikke ve ziynet olarak iki gruba ayrılırlar. Beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten oluşmaktadır. Ata lira ise birlik sikke altına verilen isimdir.

Artık günümüzde altının fiyatlarının da yükselmesiyle beraber insanlar altına yatırım yapmaktadırlar. Bu yüzden herkesin kafasında aynı soru var. En yüksek değerdeki altını mı almak daha karlı yoksa en düşük fiyattaki altını mı? İnsanlar karlarını ne kadar düşünse de bütçeleri el verdiği ölçüde altına yönelmekteler. Novabazar.com internet sitesinden inceleyebileceğiniz ata lira hakkında ise en çok merak edilen acaba tam altın mı almak daha karlı yoksa Cumhuriyet Altınının sikke grubundan olan birlik Ata lira mı? Eğer amaç yatırımsa ata lira almak daha çok karlı. Çünkü altında yaşanan yükselişte normal altınlardan daha çok ata lira da artış oluyor. Bu da satışta daha karlı olunmasına neden oluyor. Tüketiciler takı amaçlı altın alırken normal eski tarih altın kullanabilirken, yatırım için alındığında iş değişiyor çünkü satışta Ata Lira çok daha yüksek fiyatlarla satılabiliyor. Yatırımcıların bu konuda yanlışa düşmelerinin nedeni ise kuyumculardan yeterince bilgi almamak. Bu da yatırımda karın azalmasına neden oluyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin’de birinci saat rehberi, nasıl alınır, nasıl satılır?

Yatırım için En Uygunu Ata Lira

Ata Lira fiyatının en çok takip edildiği altındır. Para şeklinde olan ata lira alım satım arasındaki fiyat farkının en az olmasından dolayı yatırım için en doğru karar. Eski ve yeni kavramının olmamasından dolayı ise fiyatında oynama olmamaktadır. Cumhuriyet altını yanlış bilgilendirmelerden dolayı ziynet altını ile karıştırılmaktadır. Ata lira kulpsuz ve para görünümünde iken ziynet altın kulplu ve çeyrek altının dört katı büyüklüğünde görünen bir altındır.

İlginizi Çekebilir: Arjantin’de Uber Bitcoin sayesinde var!

Ata liraya sahip olmak için artık kuyumcuya gitmeye gerek kalmadı. İnternet üzerinden de alınabilen altınlara en güvenilir olan novabazar.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Çoğu zaman kuyumcuların kendi karlarına göre yönlendirme yaptığını düşünürsek novabazar.com bizler için daha güvenilir bir yol olmaktadır. Üstelik rahatlıkla inceleyebileceğiniz görünümüyle novabazar.com sizlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Siz de paranızı doğru yatırım araçlarıyla değerlendirmeye karar verdiyseniz novabazar.com dan istediğiniz altın çeşitlerini seçebilir, uygun yatırım yollarından faydalanarak karlı alışveriş yapabilirsiniz. Novabazar.com size alışverişten daha fazlasını sunarak hizmetten memnun kalmanıza olanak tanır. Siz de vakit kaybetmeden ziynet eşyalarınızı novabazar.com’da alabilirsiniz.

Okuma Önerisi: Herkesin gözü Monero’da!

YORUM

Yorumlar 0