Fiyat/Performans Uzmanı Xerox Phaser 6020BI Testte!

Fiyat/Performans Uzmanı Xerox Phaser 6020BI Testte!

Fiyat/performans anlamında son derece iddialı bir model olan renkli WiFi lazer yazıcı modeliXerox Phaser 6020BI inceleme konuğumuzdu.

Xerox’un renkli WiFi lazer yazıcı modeli Phaser 6020BI inceleme konuğumuzdu. Fiyat/performans anlamında son derece iddialı bir model olduğunu belirtmek mümkün…

Tasarım

Ev ve küçük işletmeler için yazıcı ihtiyacı söz konusu olduğunda bir hayli fazla sayıda seçenekle karşı karşıya kalınabiliyor. Tüketici elektroniği mağazaları veya online platformlarda birbirine çok yakın fiyata sahip modeller arasından tercih yapabilmek de ciddi sorunlar arasında. Test merkezimizde ağırladığımız Xerox’un Phaser serisine ait 6020BI modeli ise tam bir fiyat/performans cihazı. Küçük alanlar için ideal ve özellikleriyle de son derece iddialı.

Aygıtın temel özelliklerinden biri oldukça küçük olması. Bu sayede masaüstünde kendisine kolaylıkla yer bulabiliyor. Açıkçası kullanıcıların yazıcı için ayrı bir masa kullanma gereksinimi son derece yaygın; neyse ki incelediğimiz model çalışma masasında dahi kendisine yer bulabiliyor. Mobilite açısından da pozitif katkı sunan bu duruma ek olarak 10 kg kadar bir ağırlıkla geliyor. Onu yerinden çıkarıp tek elle başka bir yere götürebilirsiniz. Bu durumu erkeklerle birlikte çoğu yazıcının ağır oluşundan şikayet eden bayanlar da çok sevecek.

Xerox Phaser 6020BI, dikdörtgenler prizması şeklinde bir görünüme sahip. Beyaz ve mavi renkleri dikkat çekiyor. Plastik malzeme hissiyatı yoğun, ancak bundan dolayı kalitenin olumsuz biçimde etkilenmediği de altı çizilmesi gereken noktalardan. Üründe Xerox logosu, kağıt kaseti, kağıt tepsisi, arka kısımda girişler ve üstte de kontrol butonları yer alıyor. Küçük de olsa bir ekrana sahip olması beklenebilirdi, maalesef yok. Anekdot olarak kutu içeriğinde ayrıca toner kartuşu, yazılım, belgeler, güç ve USB kablosu bulunuyor. Beraberinde gelen tonerle 500 sayfa kadar çıktı alınabiliyor.
xerox_6020v_bi_-laser_164231
Teknik özellikler ve performans

Üründe USB 2.0 portu var, ancak Ethernet bulunmuyor. WiFi üzerinden kolaylıkla baskı alınıyor. Renkli ve siyah-beyaz olmak üzere iki çeşit baskı alınan modelde fotoğraf baskısı da mümkün. Hıza geldiğimizde dakikada 10 sayfa renkli, 12 sayfa siyah-beyaz elde ediliyor. İlk sayfa baskı zamanı 19-20 saniye. A4 ve 216 x 356 mm kağıt boyuna varan yazdırma sunuluyor.

Modelin kağıt kapasitesi 150 yaprak şeklinde. Çıkış kapasitesi 100. Maksimum yazdırma çözünürlüğü 1200×2400 dpi. Görüntüler son derece yüksek kalitede, siyahlar çok net ve baskı kalitesi fotoğraf için bile tatmin edici düzeylerde. Ancak fotoğraf stüdyoları için daha üst modellerin tercih edilmesi gerektiğini de belirtelim.

Mobil baskı için Apple AirPrint özelliği mevcut. Yani bir iPhone ya da iPad sahibiyseniz cihazınızdaki görüntüleri ya da belgeleri yazdırabilirsiniz.

Yazıcı satın alırken nelere dikkat edilmeli? Yanıtı için buraya tıklayınız.

Dakikada 12 sayfaya kadar baskı hızı ve zarif, kompakt görünümü ile öne çıkan Xerox Phaser 6020BI, modern kullanım alanları ile dikkat çekiyor. Kabloyla değil de WiFi üzerinden yazdırma sunuluyor. Bu sınırlamayı dikkate alarak aygıtın değerlenirilmesi ve tercih edilmesinde fayda var. En nihayetinde ise fiyat/performans anlamında oldukça yetenekli bir model alternatifi. Başta de belirttiğimiz gibi küçük çalışma alanları ve ekipler için ideal seçeneklerden biri.

Artılar

WiFi Direct

Apple AirPrint desteği

Kompakt tasarım

Kullanım kolaylığı

Eksiler

Etnernet portu yok

Ekran yok

YORUM

Yorumlar 0