İddia: Galaxy Note 9 Ekrana Entegre Parmak İzi Sensörü İçermeyecek

İddia: Galaxy Note 9 Ekrana Entegre Parmak İzi Sensörü İçermeyecek

Analistler, Samsung'un ekrana entegre parmak izi teknolojisi konusunda yeni bir iddia ortaya attılar. Öyle görünüyor ki bu yeni teknoloji için biraz daha beklememiz gerekecek.

Samsung cephesinden daha önce yayınlanan ve bizim de haberini yaptığımız yeni bir parmak izi okuyucusu patenti oldukça ses getirmişti. Patente göre, ekrana entegre parmak izi sensörü aracılığıyla parmak izinin taraması yapılabilecekti. Bütün beklentiler, Samsung Galaxy S9 modellerinin bu özelliğini taşıyacağını ve ekran üzerinden parmak izi algılamanın nihayet hayat geçirileceği yönündeydi.

Ancak bu beklentiler bir türlü gerçekleşmedi ve gözler Samsung Galaxy Note 9 üzerine çevrildi.  KGI’ı güvenilir analisti Ming-Chu-Kuo da Samsung’un 2018 yılı sonuna ekrana entegre parmak izi sensörü için atılım yapacağını öngörmekteydi. Öte yandan Kuo fikirlerini değiştirdi Samsung’un ekrana entegre parmak izi sensörü projesini askıya aldığını iddia ediyor. Söylentilere göre Qualcomm’un ultrasonic okuyucusu ve diğer optik okuyucular, firmanın beklentilerini bir türlü istenen seviyede karşılayamadı.

Ekrana entegre parmak izi sensörü atılımını gelecekte neler bekliyor?

Fakat öte yandan güvenilir KGI analisti, Samsung’un mutlaka bu teknolojiyi hayata geçireceğini düşünüyor. Pek çok analist, yüz arama teknolojisinin parmak izi teknolojisi yerine geçemeyeceği konusunda hemfikir durumdalar. Samsung’un Ar-Ge binalarında bu analizlerin de tartışıldığını düşünürsek, ekrana entegre parmak izi sensörü fikrinin hayata geçirilmesi adına daha fazla çalışılacağını söyleyebiliriz. Ancak tahminler, Galaxy Note 9 için bunun olmayacağı yönünde.

Aslında bu teknolojiyi isteyen bir tek Samsung değil… Benzer teknolojiler üreten firmalar da kendi sensörlerini satabilmek için bir pazar oluşmasını bekliyorlar. Ancak ekrana entegre parmak izi senörü fikri, normal parmak izi okuyuculara kıyasla 4-6 kat daha pahalı. Maliyetleri artıracak bu durum ise, kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

Tahminler ise, önümüzdeki birkaç yıla ekrana entegre parmak izi sensörü projelerinin yayılacağını öngörmektedir.

YORUM

Yorumlar 0