Microsoft Ankara Zirvesi’nde Kamuda Dijital Dönüşümün Nabzı Tutuldu

Microsoft Ankara Zirvesi’nde Kamuda Dijital Dönüşümün Nabzı Tutuldu

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun ev sahipliğinde kamunun dijital dönüşümü, siber güvenlik ve kişisel verilerin gizliliği konularının ele alındığı Microsoft Ankara Zirvesi’nin bu yıl 6’ncısı gerçekleşti. Yoğun ilgi gösterilen zirveye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir de katıldı.

 “Kamuda Güvenilir Teknoloji İş Ortağı” anlayışıyla hareket eden Microsoft, bu yıl altıncı kez gerçekleştirdiği Microsoft Ankara Zirvesi’nde dijital dönüşümün yol haritasını kamu sektörü yetkilileriyle paylaştı. 7 Mart 2018 tarihinde Ankara JW Marriot Otel’de KoçSistem ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Microsoft Teknoloji Zirvesi’nde yaklaşık 2 bin bilişim profesyoneli bir araya geldi. Zirve kapsamında, kamuda dijital dönüşüm başlığı altında yapay zeka, artırılmış gerçeklik, bulut bilişim ve nesnelerin interneti gibi yeni teknolojiler alanında uzman yöneticiler tarafından ele alınırken; yazılım teknolojileri, siber güvenlik, kişisel verilerin korunması ve kodlama gibi Türkiye için stratejik öneme sahip konular konuşuldu. Zirve’de ayrıca Microsoft’un geliştirdiği, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak çalışanların ve işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayan, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 29 ülkede kullanıma sunulan HoloLens’in demosu gerçekleştirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir konuşma yaptığı etkinlikte, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen’in moderatörlüğünde “Kamu Yöneticilerinin Ajandası: Dijital Dönüşüm & Siber Güvenlik” paneli gerçekleştirildi. Panele, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu ve Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu katıldı.

 Teknoloji tüm dünyayı değiştiriyor

Açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, dijital dönüşümde başarılı olmanın yeni teknolojik gelişmelere hazırlıklı olmaktan geçtiğini belirterek şöyle konuştu; “Accenture’ın araştırmasına göre dünya ekonomisinin yüzde 25’inin 2020’ye kadar dijitalleşmesi bekleniyor. Dijital dönüşümde sürdürülebilir başarının formülü doğru teknolojilere yatırım yapmaktan geçiyor. 2018’de blockhain teknolojileri gelişmiş ülkelerin yüzde 40’ında kamuda hayata geçecek. 2019’da dijital projelerin yüzde 40’ı yapay zeka tabanlı olacak. Veri yönetişim uygulamalarının yüzde 30’u yapay zeka ekseninde çalışacak. Tüm bu bahsedilen teknolojiler bulut üzerinden çalışacak. Bulut teknolojilerini kullanmayanlar, bugünün internetsiz kurumlarına benzeyecekler.” dedi.

Microsoft’un hizmetleri ile kamuda verim artıyor

Bugün dünyada 130 ülkenin vatandaşlarına online hizmet sağladığına dikkat çeken Kansu, şunları söyledi: “Türkiye, kamu alanında hayata geçirdiği dijital dönüşüm projeleri ve uygulamalarla örnek gösteriliyor. Örneğin, Fatih Belediyesi ve yazılım şirketi Evreka ile gerçekleştirdiğimiz bir çalışma ile bugün çöp konteynırlarının doluluğunu sensörlerle tespit ediyoruz. Böylece kamyonların trafiğini yönetiyoruz. Yine bir başka tespite göre, Eylül 2017 rakamlarına göre, Türkiye’de e-Devlet hizmetlerinden faydalanan vatandaş sayımız 35 milyona ulaşmış durumda. Trafikten, tapu işlemlerine hatta soy ağacına kadar geniş bir yelpazede vatandaşlara kolaylık ve fayda sağlanıyor.”  

Diyanet Microsoft’la çalıştı, hac kuraları bulutta çekildi

Microsoft Türkiye olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Kansu, Azure ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmetlerinde önemli bir adım kaydedildiğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile son olarak hac kuralarıyla ilgili bir çalışma yürüttüklerini belirten Kansu, “Hac kura çekiliş sonuçları ve kayıt işlemlerinde Diyanet İşleri bu sene Azure bulut platformumuzu kullanarak, başarılı bir çalışmaya imza attı.1 Şubat’ta çekiliş sonuçlarının açıklandığı ilk 2 saat içerisinde 1.2 milyon hacı adayına erişim sağlandı, kesin kayıt işlemlerinde de ilk 1 saatte 32 bin hacı adayı kontenjan belgesini aldı. Kesintisiz erişim ve yüksek performans ile başarılı bir çalışma gerçekleştirdik. Tüm bu örneklerde görüldüğü üzere teknoloji ile insanların hayatları dönüşüyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de 25 yıldır teknoloji üretiyoruz”

Microsoft olarak 2018 yılının kendileri için ayrı bir anlamı ve önemi olduğunu söyleyen Kansu, şu bilgileri verdi: “Bu yıl Microsoft’un Türkiye’deki 25’inci yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Microsoft olarak Türkiye’nin potansiyeline her zaman inandık. Bu inançla, sizleri daha başarılı kılacak en son teknolojilerle buluşturduk. Bugünkü etkinliğimizde de bu geleneğimizi devam ettirip, birlikte geleceğe yön vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye’nin genç nüfusu ve güçlü ekonomisiyle teknoloji alanında dünyayla yarışır hale gelmesi için çalışıyoruz. Bu anlamda Hololens gibi en yeni teknolojik çözümleri ülkemize getiriyoruz. Otomotiv, finans ve sağlık gibi kritik sektörlerde dijital dönüşüm projelerine katkıda bulunuyoruz.”  

Kansu, değişimin önce insanla başlayacağı bilinciyle Türkiye’de teknolojileriyle daha iyi bir yaşamın öncüsü olmak için çalıştıklarını ve toplumsal yaşamın her alanına katkıda bulunmayı hedeflediklerinin altını çizerken, “Harikalar yaratan öğretmenlerimiz, geleceği kodlayan çocuklarımız ve teknolojinin kadın liderleriyle övünüyoruz. Desteklediğimiz yerel girişimler, yarattığımız yeni meslekler ve başarı hikâyeleriyle heyecanlanıyoruz. Geleceğe herkesi ortak ediyoruz. Teknolojimizi her kesimden insanımıza ulaştırıyoruz. 25 yıldır Türkiye’de devam eden hikâyemizi sizlerle beraber daha iyi yarınlara taşımak en büyük hedefimiz” şeklinde konuştu.

YORUM

Yorumlar 0