Microsoft’tan Android ve iOS İçin Cortana Hamlesi

Microsoft’tan Android ve iOS İçin Cortana Hamlesi

Microsoft, Android ve iOS için Cortana asistanını Outlook uygulamasına ilave etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Beklentiler, bu projenin daha da kapsamlı sonuçlara vesile olacağı yönünde... Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Android ve iOS için Outlook geliştirme ekibinin baş isimlerinden Javier Soltero, Cortana ekibini yönetmek üzere görevlendirildi. Hemen ardından, Microsoft cephesinden oldukça ilgi çekici bir sızıntı da bu sayede gündeme geldi. Microsoft’un dijital asistanı Cortana’yı Android ve iOS’ta bulunan Outlook uygulamasına dâhil etmek için çalıştığı iddia ediliyor.

Microsoft’un plânlarını yakından takip eden kaynaklar, Android ve iOS için Cortana asistanının Outlook uygulamasına ilave edilmesi sürecinin test aşamasında olduğunu belirtiyorlar. Bu testler kapalı kapılar ardında devam ediyor ve başarılı olması durumunda, bir beta programıyla kullanıcılara sunulabileceği belirtiliyor.

Rapora göre Android ve iOS için Cortana ilavesi eğer mail uygulamasına dâhil edilirse, birçok kullanışlı özellik de beraberinde gelecek.  Kişiye göre maillerin listelenmesi, yeni gelen maillerin sorgulanması ve hatta mailin yüksek sesle okunması gibi özelliklere raporda yer veriliyor.

microsoft1

Android ve iOS için Cortana Outlook eklentisi ne zaman gelecek?

Maalesef Android ve iOS için Cortana mail entegrasyonunun geliştiriciler tarafından test edildiğini belirtmiştik. O yüzden beta sürümünün halka arzına yönelik bir tarih ifade etmek oldukça zor görünüyor. Ancak Cortana’nın mail uygulaması Outlook’a dâhil edilmesinin geç de olsa gerçekleşmesi, hiç olmamasından daha iyi bir gelişme olarak görülüyor.

Bütün bunlar, aslında Microsft’un adım adım Android ve iOS için Cortana asistanını getirmesinin önünü açabilecek detaylar olarak dikkatimizi çekiyor. Microsoft bu konuda henüz herhangi bir duyuruda bulunmuş değil… Fakat bu testlerden edinilen bilgilerin, gelecekte Cortana’yı farklı platformlara taşımaya yardımcı olacağı da kuşkusuz bir gerçek.

YORUM

Yorumlar 0