MediaTek Helio P60 Benchmark Testinde Görüldü

MediaTek Helio P60 Benchmark Testinde Görüldü

MediaTek Helio P60 benchmark testinde ortaya çıktı. Öyle görünüyor ki, Mobil Dünya Kongresi'nde MediaTek cephesinden yeni atılımlar göreceğiz. Detaylar, haberimizde.

Qualcomm ile bitmek bilmeyen rekabetini sürdüren ve özellikle Asya pazarında oldukça ciddi kullanıcı kitlelerine hitap eden MediaTek, Mobil Dünya Kongresi 2018 için yeni yonga setleri üzerinde aralıksız çalışıyor gibi görünüyor.  Öyle ki, MediaTek Helio P60 benchmark testlerinde ortaya çıktı ve elde ettiğimiz veriler bize bu yeni yonga seti hakkında az da olsa bilgi veriyor.

MediaTek Helio P60, benchmark testi için buna uyumlu özel bir cihazla çalıştırıldı: MTK P60 PWC Demo. Bunun perakende satış için planlanmış bir akıllı telefon modeli olmadığı ortada. Yonga setinin test konfigürasyonu dâhilinde 4GB RAM ve Android 8.1 Oreo kullanıldığı görülüyor. Bununla beraber CPU çekirdeklerine ilişkin çok fazla bilgi yer almıyor.

Geekbench veritabanında yer alan tek çekirdekli puana baktığımızda, bunun Cortex A53 çekirdekleri için oldukça yüksek bir skor olduğunu görüyoruz. Cortex A73 puanlarına yakın olsa da, yine de biraz geride kalıyor. Bu, 8 çekirdekli bir işlemci modelidir (octa-core). Tek çekirdek ve çoklu çekirdek skorlarının Qualcomm Snapdragon 660 ile rekabet ettiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bir öngörüde bulunabilir ve MediaTek Helio P60 benchmark sonuçlarına göre orta/orta üst segment pazarında kendisine yer bulacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan henüz Helio P70’e dair Geekbench ya da başka bir benchmark platformuna sızan bir bilgi henüz görünmüyor.  MediaTek’in mobil sektöre yönelik yeni nesil teknolojilerini Mobil Dünya Kongresi 2018’de göreceğiz.

YORUM

Yorumlar 0