Samsung “Metal 12” Magnezyum Alaşımlı Telefon ve Saatler İçin Hazırlanıyor

Samsung “Metal 12” Magnezyum Alaşımlı Telefon ve Saatler İçin Hazırlanıyor

Öyle görünüyor ki Samsung'un yeni "Metal 12" isimli magnezyum alaşımı, Notebook'lardan daha fazlası için de kullanılacak. Acaba bu materyal, akıllı telefonlarda alüminyum kullanımının sonunu getirecek mi?

Samsung’un yeni dizüstü modeli Samsung Notebook 9 (2018), Metal 12 olarak adlandırılan yepyeni bir malzemeyle piyasaya çıktı. EUIPO’daki ticari markalar ve telif hakları dosyalarında yer alan veriler; bu yeni magnezyum alaşımının telefonlar, saatler, mobil aksesuarlar ve hatta ev aletleri için de kullanılmasına yönelik onay verildiğini gösteriyor.

Yeni Samsung Notebook 9 (2018) 13.3” ekranı ve 1 kg ağırlığı nedeniyle “tüy gibi hafif” olarak nitelendiriliyor. Bu başarı, büyük oranda Metal 12’ye atfedilmektedir.  Samsung bu yeni alaşımı “Oldukça hafif, fakat inanılmaz derece de güçlü…” olarak tanımlıyor.

Samsung’un Galaxy S7 akıllı telefonunun arka yüzünde magnezyum alaşımlı bir çerçeveye sahip olacağı yönünde bir dedikodu vardı fakat bu söylenti hiçbir zaman gerçeğe dönüşmedi. Sonunda da firma, geleneksel bir alüminyum çerçeveyi Galaxy S7 modelinde kullandı. Daha sonraki modellerde (Note 8 gibi) kullanılan 7000 serisi alüminyum ile Metal 12’nin kıyasına dair şirket şimdilik bir açıklama yapmamayı tercih ediyor.

Akıllı telefon pazarında “yeni” ve “farklı” kavramlarının gittikçe önem kazandığı şu günlerde, Samsung’un kullandığı malzemelere yönelik bu yeni atağının diğer firmalar tarafından nasıl karşılık bulacağını ve onların da akıllı telefonlarında, tüketici elektroniği ürünlerinde ve aksesuarlarında nasıl değişiklikler yapacaklarını hep beraber göreceğiz. Bununla beraber Metal 12 alaşımı için yapılacak dayanıklılık testlerinin de şimdiden tüm teknoloji takipçileri için ilgi çekici olduğu kuşkusuzdur.

Not: Magnezyum elementinin atom numarası 12’dir. Bu alaşıma adını veren 12 rakamının kaynağı buradan gelmektedir.

YORUM

Yorumlar 0