Akıllı Telefonlardaki Tek Değişim Sadece 18:9 Ekran Formatı mı?

Akıllı Telefonlardaki Tek Değişim Sadece 18:9 Ekran Formatı mı?

Daha geniş ekran, akıllı telefonların yapı taşlarını temelden değiştirmeyi gerektirdi. Peki fark etmediğimiz bu değişimler nasıl oldu?

2016’da güncel akıllı telefonlar içerisinde Xiaomi Mi Mix dışında 16:9 ekran formatından daha geniş ekrana sahip başka bir telefon olmazken, bugün 40’ı aşkın daha geniş ekranlı telefon daha hayatımıza katıldı. Diğer bir deyişle, piyasaya çıkan her 10 yeni telefondan bir tanesi artık daha geniş ekranlı oluyor. Peki daha geniş bir ekran; mesela 18:9 ekran formatı başka neleri etkiliyor?

Aslında bazı firmalar, telefonlarının ekranlarını 18:9 ekran formatından daha da büyük hâle getirdi. Samsung’un 18.5:9 formatlı ekrana sahip modelleri ve Apple’ın iPhone X’u  (19.5:9) örnek verilebilir. Buradan şu sonuca varıyoruz: Sekiz yıl önceki LG BL 40 Chocolate’ın 21:9 ekran formatı ölçülerine gün geçtikçe biraz daha yaklaşıyoruz.

18:9 Ekran Formatı Neleri Değiştirdi?

Bütün bunlar bir takım sorunları da beraberinde getirdi. Android’in esnek yapısı her ne kadar uygulamaların bu ekran formatına geçişini kolaylaştırsa da, Apple’ın bazı şeyleri sıfırdan inşa etmesi gerekti diyebiliriz. Bununla beraber YouTube’un 16:9 videolarıyla ilgili çalışmaları da, cabası…

Gelecekte karşılaşacağımız bir başka pürüz de fotoğraflarla ilgili olacak. Çoğu fotoğraf 4:3 kamera sensörlerinden çıkmadır ve bu durum geniş ekranlar için pek de iyi bir durum değil. Artık 18:9 ekran formatı için daha uyumlu geniş ölçeklere sahip merceklerle çekim yapan kameralara yönelişimiz, kaçınılmaz olacaktır.

Ekranların genişlemesi, çerçevesiz tasarımlarla aynı döneme geldi ki bu oldukça iyi bir gelişme oldu. Yoksa taşınamayacak boyutlara ulaşan akıllı telefonlarla başbaşa kalabilirdik. Elbette bu durum, ön yüzde bulunan parka izi okuyucularının arka tarafa geçmesine veya tamamen kaldırılmasına neden olan bir diğer sonuçtu. Samsung’un imzası olan fiziksel ana ekran butonuna bile yavaş yavaş veda etmeye başlıyoruz. Stereo hoparlörlerin bu ekranlarda nasıl kullanılacağını ise, yeni modeller çıktıkça görmeye devam edeceğiz.

Bütün ön yargılara, karmaşalara ve sorunlara rağmen tüm mobil sektörü 16:9 ekran formatının ötesine geçiş yapmış görünüyor. 2018’le birlikte bunun daha da yaygınlaşacağına eminiz. Ancak ekranın boyutlarının değişmesi, sizlerin de görebileceği gibi pek çok donanımsal değişikliği de beraberinde tetikliyor. Bakalım bu sene 18:9 ekran formatına sahip nasıl tasarımlar göreceğiz?

YORUM

Yorumlar 0