Patreon Ödeme Sistemi Değişiyor

Patreon Ödeme Sistemi Değişiyor

İnternetten sevdiğiniz işi yaparak para kazanmanın en kolay yollarından biri olan Patreon, şu sıralar mâli plânlamasında yapacağı değişikliklerle sosyal medyanın gündeminde...

2013 yılından bu yana faaliyetlerini devam ettiren Patreon, yeni ödeme sistemini 18 Aralık’tan itibaren uygulamaya başlayacak. Fakat görünüşe göre hem Patreon’a kayıtlı yapımcılar, hem de onların destekçileri bu değişiklikten hiç de memnun değiller.

Bildiğiniz gibi Patreon, internet üzerinden video, podcast, tasarım, modelleme ve daha pek çok konuda çalışmalar yapan insanlara; takipçilerinin maddi olarak destek olabildiği bir platformdur. Patreon’da hesabı olan bir kişiye, yaptığı çalışmalar için aylık ölçekte ufak katkılarınızı iletebiliyorsunuz. Bu sistem, Kickstarter gibi fon toplamaktan çok daha farklıdır.  Patreon, hoşlandığı işi yapan yapımcıların bunu düzenli bir kariyer hâline getirebilmelerini ve bundan aylık gelir elde edebilmelerini sağlıyor.

Patreon Neleri Değiştiriyor?

Bugüne dek Patreon’un mâli modeli şu şekilde işliyordu: Yapımcıya 1 ay boyunca gelen katkılar, bir sonraki ayın ilk günü toplu olarak ödeniyordu ve şirket bu gelirden %5 oranında işletim bedeli kesiyordu. Yeni gelen değişime göre, yapımcılar %5’lik bu ödemeyi artık yapmayacaklar. Bunun yerine Patreon, yapımcıyı destekleyen üyelerden bu ödemeyi doğrudan alacak. Belirlenen yeni oranlara göre, desteklediğiniz kişiye yapacağınız ödemelerinize ekstra %2.9 + 35 cent daha katılması söz konusu olacak. Üstelik her ayın ilk günü yapımcılara yapılan ödemeler de tarihe karışıyor… Yapacağınız bağışlarınız, ödeme tarihinizden bir ay sonra aynı gün yapımcıya iletilecek şekilde yeniden düzenleniyor. Yani toplu olarak para kazanma konusu ortadan kalkıyor.

Dünya genelinde milyonları aşkın üyesi bulunan ve on binlerce yapımcının ekmek kapısı hâline gelen Patreon’daki bu değişiklikler hem yapımcıların, hem de onları destekleyen üyelerin tepkisini çekiyor. Üyeler, yeni Patreon ödeme sistemi ile şirketin kendi gelirlerini arttırmayı amaçladığını düşünüyor. Daha da kötüsü, pek çok yapımcının destekçileri hızla Patreon’dan yaptıkları maddi destekleri kesiyorlar. Bu konuyla ilgili olarak dünyanın dört bir yanındaki Patreon ünlüleri, durum değerlendirmesi yaparak makul bir çözüm arayışına yöneldiler. Ülkemizde bazı YouTuber’lar, Twitch yayıncıları ve podcast yapımcıları tarafından da bu platform kullanılıyor. Bu durumun onlar için nasıl bir yansıması olacağını şimdiden söylemek, bizim için oldukça zor…

Öte yandan, gelen tepkileri azaltmak için şirketin yaptığı açıklamada; “Yeni ödeme metodunun şirketin gelirlerini arttırmayı amaçlamadığı, sadece yapımcıların eline geçecek kazancı arttırmayı amaçladığı…” belirtiliyor.

YORUM

Yorumlar 0