Samsung Biraz Ayıp Etmiyor mu?

Samsung Biraz Ayıp Etmiyor mu?

Apple’ın kullanıcı deneyimine yönelik ‘bariz’ şekilde gerilla bir reklam yayınlayan Samsung, nereye varmaya çalışıyor? İşte ilginç bir değerlendirme...

Apple’ın kullanıcı deneyimi hakkında ‘bariz’ şekilde negatif ve hedefleyici bir reklam yayınlayan Samsung’un çizgiyi açtığını düşünüyor musunuz?

Aşağıdaki video Samsung’un, Apple akıllı telefonlarını tercih eden ‘sıkı’ ve ‘tutkulu’ bir kullanıcının nasıl iPhone’u terk edip Galaxy serisi bir akıllı telefona geçiş yaptığını konu ediniyor.

Çok temel bazı ayrım noktaları söz konusu, Galaxy Note serisindeki S-Pen özelliğinin iPhone’da olmaması gibi çok açık bir konu ele alınıyor örneğin.

2007’de iPhone için kuyruğa girilirken 2017’de artık girilmediği vurgulanıyor. iPhone’un klasik hafıza problemine değiniliyor. Cihazın suya dayanıklılık özelliğine sahip olmayışı, 3.5mm jack’ı yerine Lightning portuyla kulaklık kullanımının getirdiği ekstra ekipman kullanımı, kablosuz şarj özelliği gibi konu başlıkları ele alınıyor videoda. Açıkcası herhangi bir Apple iPhone kullanıcısı için pek bir şey ifade etmeyen oldukça ‘gerilla’ bir reklam hamlesi olduğunu hemen belirtmemiz mümkün. Etik de sayılmaz, çünkü çok sayıda ‘bilgi yanlışlığı hamlesiyle’ dolu.

2007’de kuyruklara giren insanların artık bunu yapmasına gerek yok öncelikle, e-ticaret veya çok sayıda Apple satış noktası, tüketici elektroniği mağazasından temin edilebiliyor iPhone modelleri. Dolayısıyla 2017’de bir ‘Apple kuyruğu’ beklemek gerçekten komik.

S-Pen Galaxy Note serisinin önemli bir özelliği, ancak bu sadece bir tercih. Samsung bunu isterken Apple istemiyor.

Lightning portu, kablosuz kulaklığa doğru çıkılan yolda atılmış bir adım, işin ilginç yanı Samsung bu durumu her ne kadar ti’ye alsa da eksiltilen bir portun tasarımın minimalist halde sunulması noktasında ne kadar önemli olduğunu iyi biliyor.

Kablosuz şarj desteği Apple’ın eksik yönlerinden biri olabilir, ancak bu teknolojinin ne ölçüde benimsendiği sorusuna yanıt vererek değerlendirmek gerekiyor.

iPhone X tasarımıyla dalga geçilmesi (saç kesimi).

Suya dayanıklılık özelliği 2013 yılı iPhone’larında standart özellik olmasa da sonrasında gelen modeller suya dayanıklılık artısını, hem de tasarımda Sony modellerindeki gibi ‘kalınlaşma’ olmaksızın sundu.

Video bize göre doğruların az olduğu oldukça ‘düşük kalitede’ bir gerilla adımı. Apple’ın satış adetleri, üstelik tüm satışlarının ‘üst segment’ modellerde olması, 900 milyar dolara yaklaşmakta olan piyasa değeri gibi argümanlar ele alındığında Samsung, tıpkı kötü bir strateji örneği sergilemiş oluyor. Umuyoruz ki bu tür reklam çalışmalarını daha doğru donelerle sunarlar.

YORUM

Yorumlar 0