Genç Kanı ile Alzheimer Tedavisi Mümkün mü? #Fütürizm

Genç Kanı ile Alzheimer Tedavisi Mümkün mü? #Fütürizm

Bazı hastalıkların tedavisinde genç insanların kanının kullanımı fikrinin ilginç olduğuna şüphe yok. Çeşitli filmlere ‘daha farklı şekillerde’ konu olan bu eylemin gerçek hayatta testlerinin devam ettiğini ise söyleyebiliriz.

Gençlerden alınan kan plazmasının Alzheimer hastalığının etkilerini tersine çevirebileceği fikrinden yola çıkan araştırmaların ilk sonuçları ortaya çıktı. Tekniğin birçok insanı hayal kırıklığına uğrattığı belirtilirken bilim insanları, araştırmaların ‘halen başlangıç aşamasında’ olduğuna işaret etmeleri bir nebze olsun umut verdi.

Çalışmanın detayları şöyle;

Alzheimer hastalığı olan bir grup yaşlıya, 18 ve 25 yaşları arasındaki kimselerin uygun kan plazması enjekte edildi. Uzun süreli çalışma sonucunda bazı gelişmeler kaydedildi, ancak etkiler yeteri kadar belirgin olmadı. Öte yandan bakımları üstlenen kimselerle yapılan anketler bazı ‘iyi işaretlerin’ söz konusu olduğunu gösterdi. Hastaların yiyecek hazırlama ve kendi başına gezme gibi görevleri daha iyi şekilde yerine getirebildikleri belirtildi. Çalışmayı finanse eden teknoloji şirketi Alkahest, sonuçların cesaret verici olduğunu keşfetti. Tedavinin uygulanabilir olup olmadığının saptanması için başka denemeler yapılmaya başlandı.

Yaşlanmanın etkileri ile mücadele etmek için plazma enjekte etme fikri parabiyoz olarak anılan 19. yüzyıl çıkışlı bir konseptten geliyor. İlk iterasyonunda, yaşlı ve genç farelerin derisi, iki hayvan arasında kan dolaşımı sağlama fikriyle beraber dikilmişti.
Son yıllarda teknik, yeniden gözden geçirildi ve yaşlı farelerin karaciğer, beyin ve kaslarının canlandırılması sağlandı. Bu gelişme, bilimsel araştırmaların yoğunlaşmasını da beraberinde getirdi ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanım alanlarının belirlenmesi yönünde dünyanın çeşitli ülkelerinde bilimsel çalışmalar devam ediyor.

Daha fazla bilim haberi için tıklayın.

YORUM

Yorumlar 0