Mobil Veri Kullanımına Ek Vergilendirme Geliyor

Mobil Veri Kullanımına Ek Vergilendirme Geliyor

Mobil veri paketleri konusunda vergi oranı arttırılacak. Kötü bir haber olduğuna şüphe yok; Vergi artış zammı %50 olacak! İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzde insanlar telefonlarıyla daha fazla vakit geçiriyorlar ancak artık SMS gibi operatörlerin sağladığı mesajlaşma servislerini pek kullanmıyorlar. Bunun yerine WhatsApp gibi online mesajlaşma uygulamalarını tercih ediyorlar. İşte hükümet yetkilileri bu yüzden vergi gelirlerinde düşük olduğunu ifade ediyor.

Meclise, %50’lik mobil internet kullanımı vergi artış zammı uygulanması için teklif sunuluyor. Eğer bu teklif meclisten geçerse mobil veri kullanımı için alınan aylık ücretler ciddi oranda yükselecek.

whatsapp

Konuşma vergilerinde de düşüş olabilir

Bu arada meclise sunulan teklifte %50’lik internet kullanımı vergi artışı ile beraber konuşma vergisinin düşürülmesi konusu geçiyor. İfade edilene göre internet vergisi arttırılıp konuşma vergisi düşürülecek. %20 olan konuşma vergisi %7.5’e çekilecek. Fakat bunun ne kadarının tüketiciye yansıyacağı şu an için bilinmiyor. Operatörler bu durumu fırsata çevirerek konuşma paketlerinden aldıkları geliri arttırmak için vergi düşse dahi fiyatları sabit tutmaya devam edebilirler.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri TeknolojiTuru.com farkıyla aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

YORUM

Yorumlar 0