Çin WhatsApp’ı Yasakladı! Artık Tamamen Wechat Kullanıyor!

Çin WhatsApp’ı Yasakladı! Artık Tamamen Wechat Kullanıyor!

Çin, popüler mesajlaşma yazılımı WhatsApp’ı da engellediğini resmi olarak duyurdu. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzün en beğenilen mesajlaşma platformlarından WhatsApp, bildiğiniz gibi bir süredir gizlilik konusunda gündeme geliyor. Uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde pek çok özgür ruhlu insanın beğenisini kazanan WhatsApp, Çin’de ise tam aksine eleştiriliyor ve hatta kullanıma dahi kapatıldı. Bunun sebebi ise uçtan uca şifreleme nedeniyle hükümetlerin insanların mesajlaşmalarını okuyamayıp yolladıkları fotoğrafları analiz edemiyor oluşu.

Ve henüz bir iki gün önce WeChat uygulamasında gizlilik sözleşmelerinde yapılan önemli değişiklikler vardı. Bu değişiklikler Çin hükümetinin isterse insanların özel mesajlarını okuyabileceğini belirtiyordu. Çin, WeChat uygulamasında istediği değişikliği yaptırdıktan sonra WhatsApp’ı engellemek konusunda elini güçlendirdi ve bunu da yaptı. Artık Çin vatandaşları WhatsApp kullanamayacaklar.

İlginizi Çekebilir: Reklamlı WhatsApp mı Geliyor?

Çin daha önce Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerini engellemiş ve bazı Google servislerini de devre dışı bırakmıştı. Ülke şu an kendi arama motorunu kullanmakta ve yine kendi mesajlaşma uygulaması olan WeChat ile yola devam etme kararı aldı.

WeChat gizlilik sözleşmesinde yapılan kritik değişiklikler nedeniyle gizliliğe ve kişisel haklara önem veren okucuyarılımıza WeChat uygulamasını kullanmalarını önermiyoruz.

YORUM

Yorumlar 0