Apple Mac’lerde ‘EFI’ Şoku!

Apple Mac’lerde ‘EFI’ Şoku!

Teknoloji devi Apple’ın ürünlerinde EFI yazılım zafiyetinin bulunduğuna yönelik bulgular var. İşte konuya ilişkin detaylar…

Ünlü teknoloji şirketlerinden Apple’ın bilgisayarlarında EFI yazılım açığının bulunduğu iddia ediliyor. Bu açık bilgisayarınıza hackerların sızmasına neden oluyor.

Intel tarafından üretilen EFI sistemi, bilgisayarların işletim sistemlerinin aktif olmadan önceki aşamada güvenlik kontrolleri, sistem taraması için kullanılıyor. Ve bu sistemi Apple uzun yıllardır bilgisayarlarında kullanmakta. Fakat bu sistemde bir açık olduğu ortaya çıktı ve bu açığa EFI yazılım zafiyeti deniyor.

Bu açık yüzünden sisteminiz hackerlar tarafından tabiri caizse korunmasız bir hale geliyor. Çünkü işletim sistemi başlatılmadan önce hackerlar istediklerini başarıyorlar. Haliyle siz güvenlik yazılımları ile güncellemeler yapsanız bile veya sisteminizde bir antivirüs programı olsa bile işletim sistemi henüz başlamadan açık bulunduğu için hackerlar için bir tehdit oluşturmuyor.

apple-macbook-pro-intel-core-i7

Ne yapılmalı?

Sonuç itibariyle bu noktada kullanıcının yapabileceği pek bir şey yok. Apple’ın cihazlarında EPI korumasını devre dışı bırakması veyahut Intel ile anlaşma yaparak korumayı onarması gerekiyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri TeknolojiTuru.com farkıyla aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

YORUM

Yorumlar 0