Facebook Avrupa’dan Yeni Bir Para Cezası Daha Aldı

Facebook Avrupa’dan Yeni Bir Para Cezası Daha Aldı

İspanya, popüler sosyal medya platformu Facebook’a büyük bir para cezası verdi. Peki sebebi ne? İşte konuya dair detaylar…

Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden İspanya’da kurulan Kişisel Verileri Koruma Kurulu, isminden de anlaşılabileceği üzere gizlilik ihlallerini araştırıp bu konuda ihlaller ile karşılaştığında yaptırımlar uyguluyor. Kurul özellikle de Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerini yakın markaja almış durumda ve şu günlerde Facebook’a ciddi bir yaptırım uyguladığı ortaya çıktı.

Sosyal medya ağı Facebook, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından para cezasına çarptırıldı. Cezanın miktarı ise 1.2 milyon Euro olarak belirlendi.

Peki cezanın sebebi ne?

Kurul tarafından ifade edilenlere göre Facebook gizlilik konusunda dürüst davranmıyor. İnsanların kişisel bilgilerini reklam şirketlerine satıyorlar. Bu kişisel veriler kişinin dini inancı, cinsiyeti, ad soyadı, internette hangi sayfalara girdiği ve Facebook üzerinde neler yaptığı, kişisel zevkleri ve hayat ideolojisi üzerine. İddialara göre Facebook reklam şirketlerine bu saydığımız bilgileri pazarlıyor. Ve yine kurul tarafından belirtilenlere göre Facebook daha önce uyarılmış olmasına rağmen aynı eylemleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu durum nedeniyle otoriterler, Facebook’a önümüzdeki süreçte aynı şeyleri tekrarlaması durumunda daha caydırıcı cezaların verilmesinden yana.

İlginizi çekebilir: Instagram hesap bilgileri 10 dolara satışta!

YORUM

Yorumlar 0