iPhone 7s ve iPhone 8 Apple’a Nasıl Daha Fazla Kazandırır?

iPhone 7s ve iPhone 8 Apple’a Nasıl Daha Fazla Kazandırır?

Apple için yılın en önemli tarihine sayılı gün kaldı, birkaç gün sonra yeni iPhone modelleri sahnedeki yerini alacak. Tim Cook, Sir Jonathan Ive ve diğer Apple üst yönetim kadrosunun boy göstereceği etkinlikte iPhone 7s, 7s Plus ve iPhone 8 tanıtılacak.

iPhone 7s serisinin daha hızlı işlemci, grafik performansı, ekran, pil ömrü, kamera özellikleri ile geleceği belirtilirken iPhone 8’in çift arka kamerası, OLED ekranı, yeni tasarımı, çok daha güçlü donanımsal özellikleri öne çıkarılacak. Peki ya fiyatlar?

Birkaç yıl eskiye gidelim…

Apple iPhone 6, aslında yepyeni bir eşikti. 2700 TL’den başlayan fiyatı ile kabul görmeyi ustalıkla başardı. 6s’te fiyat aynı kaldı, 7 ise eşiği daha da yukarı çekti, zaten basit bir hamleyle aşılan fiyat eşiğinin iyiden iyiye zihinlerde normal görünmesi adına gelen net bir MRI hamlesiydi.

Peki Apple ilerleyen süreçte sonraki eşiğe nasıl geçiş yapacak? Pek de zor olmayacak, çünkü Galaxy S8 ve Note 8 modelleri ile inanması güç noktalara taşınan fiyatları, daha yetenekli akıllı telefonlarla sunacak. 32 GB, 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama alanları arasında ustalıkla kurgulanacak fiyatlarla iPhone’lar, Apple’ın gelir hanesini yükseltici etmen rolünü muhtemelen 1 sene süresinde aralıksız devam ettirecek.

Artık 16 GB’nin olmaması iyi bir haber (Apple açısından), erişilebilir iPhone sınırı daha da yukarılardan başlıyor. Muhtemelen fiyatıyla en erişilebilir iPhone 64 GB model olacak, kullanıcılar 32 yerine X kadar daha verip 64 alayım diyecekler bolca.

Diğer fiyat artışı ne şekilde olur biliyor musunuz? Aslında bu çok daha kalıcı bir hamle; ekranın bir miktar daha büyümesi. Örneğin 6 üzeri inç, 5.5 hala oldukça popüler bir form faktör, ancak daha büyük ekranların dönemindeyiz. Belki Türkiye’de değil ama Çin gibi dev pazarlarda insanlar 6 inç civarı ekranları seviyor. Bu sayede de yeni iPhone’larda fiyatlar –yalnızca daha geniş bir ekran paneli kullanıldığı için- daha fazla artacak.

Apple adına üçüncü gelir modeli ise iPhone SE’nin güncellenmesi ile başlayabilir. 4.5 inç ekranlı yeni bir akıllı telefon Hindistan ve Çin’de başarı yakalar. Ayrıca çift hat özelliği de söz konusu olabilir, kim bilir belki de Apple, daha ‘ülkelere yönelik’ adımlar atabilir; çünkü bu ülkelerde çift SIM önemli, insanlar hattın iyi çekmediği lokasyonda diğer hatta geçme alışkanlığı edinmiş durumdalar. Her neyse, Apple için sonraki teknoloji adımları her şekilde daha çok gelir sağlayacak çıkış kapılarına işaret ediyor. Gelişmeleri görmek ve duymak ise önümüzdeki süreçte bize kalıyor.

İzlemeye, izlenimleri iletmeye devam edeceğim.

YORUM

Yorumlar 0