Tesla, Model X’te İndirime Gitti

Tesla, Model X’te İndirime Gitti

ABD menşeli otomobil firması Tesla, Model X SUV aracının giriş seviyesi fiyatlarını indirdi. İşte sürpriz gelişmenin detayları...

ABD menşeli otomobil firması Tesla Inc., Model X SUV aracının giriş seviyesi fiyatlarını 79.500 dolara indirdi. Bunun sebebi de yeni düşük fiyatlı Model 3’ün üretimine ağırlık verilecek olması.

Bazı analistler Model 3’ün çıkışına dair endişelere sahipken, bu otomobilin giriş fiyatı 35 bin dolardı ve potansiyel müşterilerin Model X SUV almaktan vazgeçeceğini söylüyorlardı. Fakat firmanın yönetim kurulu başkanı Elon Musk, haftanın başında bir açıklama yaparak endişeleri giderdi.

Musk, Model X 75D’nin de ilk çıktığında brüt kâr marjının düşük seviyede olduğunu fakat zaman içinde durumun değiştiğini söyledi. Tesla, an itibariyle Model X SUV’da 3000 dolarlık indirime gitti ve daha önce 82.500 dolar olan fiyat 79.500’e çekildi. Şu anda Model X’in en pahalı sürümü P100D ve bu araç daha yüksek menzile, daha iyi hızlanmaya sahip. P100D Model X ise 145 bin dolara satılmakta.

Model 3’ün ise üretimi Temmuz ayında başlarken, araç teşvik amaçlı 35 bin dolara satışa çıkmıştı fakat daha uzun menzilli sürümü 44 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bu da ABD’de Audi A4, BMW 3 serisi ya da Mercedes C serisi gibi lüks sınıf sedan araçlarla aynı seviyedeydi.

Her ne kadar Elon Musk gayet iyimser olmasa da, firmanın borsa değeri Model 3 yüzünden yüzde 26.4 seviyesinden bu yıl aynı dönemde yüzde 25’e geriledi.

YORUM

Yorumlar 0