Intel’in İşlemci Alanındaki Hakimiyeti Sona Eriyor

Intel’in İşlemci Alanındaki Hakimiyeti Sona Eriyor

Intel, mobil ve giyilebilir teknoloji alanlarında yaptığı bazı hamlelere rağmen başarılı olamadı ve liderliği Samsung'a bıraktı.

Dünyanın en ünlü çipset üreticilerinden Intel, bildiğiniz gibi kategorisinde lider konumda(ydı). Yaklaşık 24 yıldır PC sektöründe çipset üretimi hususunda lokomotif konumunda olan Intel, aynı başarıları mobil ve giyilebilir cihaz alanlarında da yakalamak istiyordu ve buna yönelik yoğun çabalar sarfediyordu. Ancak Intel için işlerin pek de iyi gittiği söylenemez. Zira kamuoyuna yansıyan bazı bilgiler Samsung`un mobil ve giyilebilir cihaz alanında işlemci üretimi hususunda Intel`in önüne geçtiğine işaret ediyor.

Samsung fark açtı

Samsung ile Intel`in işletme karları göz önüne alındığında Samsung`un yılın ikinci çeyreğinde 7.1 milyar dolarlık bir işletme karına ulaşmış olmasına karşın Intel`in karının yalnızca 2.4 milyar dolarlık bir işletme karı seviyesinde olduğu öğrenildi.

Intel PC alanına odaklandı

Intel şu anda lider konumda olduğu PC alanına yoğunlaştı. Ancak artık PC alanında bile çok agresif fiyatlandırmalar yapamayacaktır. Ne de olsa Intel`in başta Samsung olmak üzere önde gelen rakipleri giderek daha iddialı bir hale geliyor…

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

YORUM

Yorumlar 0