Samsung, Tüm Olumsuzluklara Rağmen Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Samsung, Tüm Olumsuzluklara Rağmen Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Uzunca bir süredir olumsuz haberlerle gündeme gelen Samsung'da ikinci çeyrek mali sonuçlarındaki rekorun ardından yüzler gülüyor.

Geçtiğimiz çeyrekte oldukça iyi mali sonuçlarla yıla başlayan Samsung yılın ikinci çeyreğinde de son derece iddialı. Toplamda 54 milyar dolar gelir elde şirket geçen yıla oranla gelirini %20 oranında artırdı. Yaklaşık 12 milyar dolar da kâr elde eden Samsung uzun bir süre sonra Apple’ı tahtından indiriyor.

Note 7 talihsizliği, başkan yardımcılarının rüşvet skandalı derken firma üzerindeki kara bulutlar bir süredir dağılmıyordu; ancak tüm bunlara rağmen açıklanan güçlü miktarlar Samsung’u tekrar kendine getirdi diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy Note 8’in Tanıtım Tarihi Netleşti

Net kârını ilk çeyrekten bu yana neredeyse ikiye katlayan şirket bunun büyük bir kısmını yarı iletken bölümünün güçlü bir şekilde büyümesine borçlu. Kurumsal pazarda DRAM ve SSD’lere olan yoğun talep de kârı etkileyen önemli unsurlardan. Bu alana yönelik talebin yakın zamanda azalması beklenmiyor.

Samsung’un amiral gemisi telefonları Galaxy S8 ve S8+ satışları ise firmaya bu çeyrekte 26 milyar dolar gelir ve yaklaşık 4 milyar dolar kâr sağladı. Samsung üçüncü çeyrekte Galaxy S8 kâr marjının düşmesini beklese de bir başka amiral gemisi Galaxy Note 8’in tanıtımıyla birlikte firma gelirlerinin tekrar yükselebileceğini öngörüyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0