Facebook’un İkinci Çeyrek Mali Sonuçları Beklentileri Aştı

Facebook’un İkinci Çeyrek Mali Sonuçları Beklentileri Aştı

Facebook ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Firma kullanıcı artışındaki düşüşe rağmen beklentileri aşarak kazanmaya devam ediyor.

Facebook 2017’nin ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Şirket, kullanıcı artışındaki yavaşlamaya rağmen tüm beklentileri aşarak güçlü bir şekilde büyümeye devam ediyor. Rapora göre, ikinci çeyrekte toplam 9.3 milyar dolar gelir elde eden sosyal medya devi bu dönemde net 3.8 milyar dolar kâr elde etti.

Buna rağmen Facebook’un gelir artışında bir düşme olduğu gözlemleniyor. Firma 2016’nın ikinci çeyreğinde %59 gelir artışı oranına sahipken aradan geçen 1 yılda bu oranın %45’e gerilediğini görüyoruz.

Aylık aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı bulan platform bu konuda geçtiğimiz çeyreğe göre %3.4 oranında büyüdü. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 200 milyon artarak 1.3 milyarı buldu.

İkinci çeyrekteki gelirlerinin 9.1 milyar dolarının reklamlardan elde eden firma bu miktarın yaklaşık %50’sini Amerika ve Kanada’daki kullanıcılarından elde etmiş. Ayrıca bu çeyrek 3.8 milyar dolar kâr eden Facebook, tarihinde ilk defa bir mali dönemde Google’dan fazla kâr açıklamış oldu. (Google bu çeyrekte 2.7 milyar dolarlık cezanın da etkisiyle 3.5 milyar dolar kâr edebildi)

İkinci çeyrek sonuçlarının açıklandığı sırada CEO Mark Zuckerberg, yapay zekanın Facebook’un işini nasıl etkileyebileceği konusunda da birtakım açıklamalarda bulundu. Zuckerberg yapay zekanın içerik konusunda Facebook’a son derece faydalı olacağını, reklam hedefleme gibi konularda da yapay zeka tarafından kendilerine yönelik olumlu bir etki beklediğini söyledi.

İlginizi çekebilir: Facebook’u 1 Ayda Ziyaret Eden Kullanıcı Sayısı: 2 Milyar!

Facebook’ta işler şimdilik iyi gidiyor. Eğer ilerleyen dönemlerde söyledikleri gibi yapay zekayı etkin kullanabilirlerse mesajlaşma ve Instagram servislerinin de etkisiyle gelirlerinde önemli bir artış görülebilir.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0