Facebook’un Bile Yasak Olduğu Çin’de VPN de Yasaklanıyor

Facebook’un Bile Yasak Olduğu Çin’de VPN de Yasaklanıyor

Snapchat, WhatsApp, Facebook, Gmail, YouTube... Neredeyse her şeyin yasak olduğu Çin'de VPN de yasaklanıyor. İşte hiçbir yerde göremeyeceğiniz detaylar...

Çin, dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi ve aynı zamanda yine dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birçoğuna da ev sahipliği yapıyor. Ancak ülkenin en sansürcü rejimlerden birine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Çin’de 2015 yılı verilerine göre 3000’ün üzerinde web sitesi yasaklı. 2017 yılı itibarıyla rakamın daha da büyümüş olması güçlü bir ihtimal. İşin çarpıcı yanı yasaklılar arasında Facebook’tan WhatsApp’a, Netflix’ten Google’a, YouTube’tan Snapchat’e, Gmail’e kadar ‘ne ararsanız’ var.

Yeni gelişme ise Çin’de yaşayanları, dünyanın ünlü web platformlarına bağlayan VPN’in de bloke edilmesinin gündemde oluşu hakkında.

Tanınmış medya organı Bloomberg’de yayınlanan habere göre Çin Hükümeti; China Mobile, China Telecom ve China Unicom’un 1 Şubat 2018 tarihine kadar tüm kişisel VPN’leri engellemesini istedi. Üstelik VPN’ler sadece vatandaşlar için değil, ülkede faaliyet gösteren şirketler için de önemli.

Eğer tamamen yasaklanma kararı alınırsa bunun uluslararası markalar üzerindeki etkileri korkunç olabilir. Neyse ki gelen haberler sadece kayıtlı olmayan VPN’lerin yasaklanacağına işaret ediyor…

5000onon
5000onon

Çin’de internet ve yazılım platformları yasakları inanması güç boyutlarda. Ülkede birer Çin markası olan WeChat, Weibo ve Baidu gibi platformlar teşvik ediliyor. Bunlar özetle Facebook, WhatsApp gibi platformların birer klonu.

Şaşırtıcı bir şekilde WhatsApp, uzun süre hükümetin radarında olmadı, ancak artık bu anlık mesajlaşma servisi de Çin’de VPN olmadan kullanılamaz halde.

Sansürler nereye varacak bilmek mümkün değil, ancak şu bir gerçek ki dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birine sahip olan Asya ülkesindeki bu tutum, son derece çağ dışı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Yararlanılan kaynak: Gizmochina

TT – TeknolojiTuru

YORUM

Yorumlar 0