Apple Danimarka’ya İkinci Veri Merkezini Kuruyor

Apple Danimarka’ya İkinci Veri Merkezini Kuruyor

Apple Danimarka'da kurmayı planladığı ikinci veri merkezi hakkında somut adımlar atmaya başladı. Projenin maliyeti 1 milyar doları bulacak.

Apple sabah saatlerinde Danimarka‘ya ikinci veri merkezini kurmayı planladıklarına dair bir açıklama yaptı. İlki ise Viborg’da bu yılın sonuna doğru açılacak.

Cupertino’lu teknoloji devinin tamamen yenilenebilir enerji ile inşa edeceği bu veri merkezinin maliyeti yaklaşık 1 milyar dolar olacak. Almanya sınırına yakın Aabernaa bölgesinde bir yere kurulacak olan yerleşkenin 2019’un ortalarına doğru faaliyete geçmesi planlanıyor. Apple bu veri merkezinden Avrupa’daki online servislerini yönetecek. Bu servisler arasında iTunes Store, App Store, iMessage, Haritalar, Siri gibi hizmetler bulunuyor.

İlginizi çekebilir: Devasa Macbook Konseptli Apple Store

Apple’ın kuzey ülkelerindeki faaliyetlerinden sorumlu yönetici Erik Stannow, şirketin Danimarka’da faaliyetlerini büyütmesinin heyecan verici olduğunu söylüyor. Stannow’a göre ülkedeki temiz enerji yatırımları sayesinde bu veri merkezi de %100 yenilenebilir enerji ile çalışacak. Danimarka’nın yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki istikrarı da Apple’ın burayı ikinci kez tercih etme sebebi olarak gösterilebilir. Zira firmanın 2012’den beri faaliyette olan bütün veri merkezleri %100 yenilenebilir enerji ile çalışıyor.

Apple’ın geçtiğimiz yıllarda İrlanda‘da da böyle bir proje geliştirdiğini biliyoruz. Şimdilik o proje yargı denetiminden geçmedi. Yakında tüm pürüzlerin giderilmesi bekleniyor. Görünen o ki Apple Avrupa’daki faaliyetlerini bir hayli önemsiyor. İlerleyen yıllarda bu yatırımların faydalarının ülkemize de yansıması muhtemel.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0