Apple, LG’nin OLED Fabrikasına Büyük Bir Yatırım Yapabilir

Apple, LG’nin OLED Fabrikasına Büyük Bir Yatırım Yapabilir

Apple, LG Display'in yeni OLED fabrikasına sadece kendisine üretim yapması şartıyla 2.6 milyar dolar değerinde bir yatırım yapmayı planlıyor.

Görünen o ki Apple gelecekteki OLED ekran tedarikini garanti altına almak istiyor. Güney Kore kaynaklı haberlere göre Cupertino’lu teknoloji devi, LG ile yaklaşık 2.6 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atmak üzere.

LG Display OLED ekran üretimine yoğunlaşacağı yeni bir fabrika kurmak istiyor. Apple ise tedarik zincirini çeşitlendirmek adına bu fabrikanın sadece kendisine üretim yapması şartıyla firmaya 3 trilyon won yani yaklaşık 2,6 milyar dolar yatırım yapacak.

Apple’ın üretim aşamasındaki birçok konuda olduğu gibi tedarik zincirinde de ne kadar hassas olduğu bilinen bir gerçek. Firmanın bugüne kadar sıkı şartlarını karşılayan tek ekran üreticisi Samsung olmuştu. Güney Koreli kaynaklar LG’nin bu sıkı şartları %70 oranında sağladığını belirtiyor. Kuşkusuz Apple’ın LG tercihinde firmanın geçmişte televizyonlar için ürettiği OLED ekranların da bir payı olmuştur. LG bu konuda piyasadaki en tecrübeli üreticilerden biri.

Apple’ın OLED ekranlara merakı gaipten gelmiyor haliyle. Çıkan yüzlerce dedikodu iPhone 8‘in OLED ekrana sahip olacağı yönünde. Apple’ın bu konudaki hamlelerine ve çıkan haberlere bakacak olursak iPhone 8’in OLED ekrana sahip olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Apple da gelecek yıllarda bu ekranların üretiminde herhangi bir tedarik sıkıntısı yaşamak istemiyor olmalı ki bu tarz büyük yatırımlara sıcak bakıyor.

İlginizi çekebilir: iPhone 8 Böyle Görünecek

Bu yatırım Apple’ın LG ile bir süredir ekran üretimi için olan flörtünün son noktası gibi görünüyor. Kaynaklara göre iki firma prensipte anlaştı, zamanlama ve miktar konusundaki birtakım pürüzler gideriliyor.

Aylık 30.00 adet OLED ekran üretebilme kapasitesine sahip olacak E6 isimli yeni fabrikanın 2019’un başlarında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0