2017 Sonuna Kadar Kaç Milyon Sanal Gerçeklik Gözlüğü Satışı Bekleniyor?

2017 Sonuna Kadar Kaç Milyon Sanal Gerçeklik Gözlüğü Satışı Bekleniyor?

IDC tarafından paylaşılan yeni bir araştırma çalışması, sanal gerçeklik gözlüklerinin bu yıl sonu ve gelecekteki satışlarına dair tahminler içeriyor.

Son yılların hızla büyüyen trendlerinden biri olmadığını baştan belirtelim. Açıkcası milyarları bulan mobil cihaz sayısının yanında 2016’da sadece birkaç milyon adet sanal gerçeklik gözlüğü satışı gerçekleşti. Ancak bu ilgi çekmeye aday teknolojinin gelecekte daha fazla ilgi görmesi yönünde güçlü emareler de yok değil.

IDC tarafından paylaşılan yeni bir araştırma çalışması, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlüklerinin gelecekteki satışlarına dair tahminler içeriyor. Bu noktada 2017 yılı için de beklenti paylaşılıyor. Buna göre yıl sonuna kadar 20 milyona yakın satış gerçekleşebilir. 2021 tahminleri ise çok daha fazlasına işaret ediyor. Rapora göre sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik sistemleri, 2021 yılında 100 milyon adetlik satış barajına ulaşacak. Bu rakam, 2016 verilerinin neredeyse 10 kat daha fazlası.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sanal gerçeklik gözlüğü ile…

Diğer yandan 2021’de satışı gerçekleştirilecek cihazların 24,5 milyonunun artırılmış gerçeklik, 67,1 milyonunun ise sanal gerçeklik gözlüğü olacağı ifade ediliyor.İlginç bir detay olarak 2016’da sadece 162 bin adet artırılmış gerçeklik gözlüğü satılmıştı.

   En iyi sanal gerçeklik oyunları, buraya tıklayınız.

Sony PlayStation VR, HTC Vive, Oculus Rift pazarı domine eden ürünler. Bununla birlikte birçok yeni model de satışa sunulmak üzere, en nihayetinde ise satış fiyatlarının düşmesi ve bu alandaki trendin gittikçe büyümesi beklentisi hakim.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

 

TT – TeknolojiTuru

YORUM

Yorumlar 0