Taylor Swift Spotify ile Barıştı Mı?

Taylor Swift Spotify ile Barıştı Mı?

2014'te sanatçılara ödenmesi gereken telif ücretleri konusunda anlaşamayıp yollarını Spotify ile ayıran Taylor Swift tüm müzik servislerine geri döndü.

2014’te şarkıcılara ödenen düşük telif ücretleri ve Spotify üzerinden albümlerin bedava olarak dinlenebilmesine içerlenen Taylor Swift son albümü 1989’u Spotify’dan ve diğer müzik servislerinden çekmiş, Apple Music ile flörtüne başlamıştı. Bugün ise Swift’in şarkıları tüm müzik servislerinden dinlenebiliyor.

Taylor Swift korsan tüketiminin müzik yapan insanları etkilediğini, bunun üzerine bir de müzik servisleri üzerinden insanların albümleri ücretsiz dinleyebilmesinin yanlış olduğunu savunuyordu. Spotify’dan kendi müziğinin, en azından yeni çıkan albümlerin sadece ücretli abone olan kullanıcılar tarafından dinlenebilmesini istemişti. Spotify o günlerde bunun kullanıcıların kafasını karıştıracağını düşünüp reddetmiş ve Taylor Swift ile yollarını ayırmıştı.

İlginizi çekebilir: Apple Music Spotify’ı Bitiriyor Mu?

Bunun üzerine Swift, Apple ile masaya oturmuş ve anlaşma sağlamıştı. Apple yeni kullanıcılara 3 ay ücretsiz abonelik hizmeti sunsa da Swift’in baskısı firmayı bu süre içerisinde sanatçılara haklarını ödeme konusunda ikna etti.

Şimdi ise onaylı bir Taylor Swift fan sayfasından yapılan açıklamaya göre 1989 albümünün 10 milyon satış barajını aşmasını kutlamak amacıyla Swift, tüm müzik kataloğunun bütün müzik servislerinde yayınlanmasına onay verdi.

İlginizi çekebilir: Taylor Swift Cadılar Bayramı İçin Gerçek Deadpool Kostümünü Ödünç Aldı

Swift’in bu kararı sadece Spotify odaklı almadığı görülüyor. Bundan sonra sanatçının albümlerinin tüm müzik servislerinde yayınlanıp yayınlanmayacağı bir soru işareti. Müzik servislerinin artık sadece müzik dinleme yeri olmadığını, konser biletleri ve ürün satışlarına da katkı sağladığını hesaba katarsak sanatçının bu konuya eskisinden daha sıcak bakması muhtemel.

Yazar: Tahsin Özyer

TT – TeknolojiTuru

YORUM

Yorumlar 0