Android Platformuna Yönelik Zararlı Yazılımlarda Artış!

2016'da yüzde 50'den fazla artış kaydedildi...

Android Platformuna Yönelik Zararlı Yazılımlarda Artış!

ESET LiveGrid verilerine göre, Android işletim sistemine yönelik tüm zararlı yazılımların tespitinde yüzde 50 artış söz konusu. İşte detaylar...

PC’lerden mobil cihazlara geçiş yapan tüketiciler ve bu cihazlarda depolanan değerli veriler arttıkça, tabletler ve özellikle de akıllı telefonlar, siber saldırganlar için daha cazip hale geliyor.

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in Teknoloji Müdürü (CTO) Juraj Malcho; “Android platformunu etkileyen tüm zararlı yazılımların tespitinde % 50 civarında artış olduğunu gördük. En fazla yoğunlaşmayı da 2016 yılının ilk yarısında tespit ettik“ açıklamasını yaptı.

Şifre yazılımları telefonlara uyarlandı

Dosyaları şifreleyerek önce kullanılamaz hale getiren sonra fidye talep eden “CryptoLocker“ yazarları da son bir yılda boş durmadı ve masaüstü zararlı yazılımlarda kullanılan pek çok tekniği Android platformuna uyarladı. Siber suçlular bu platforma yönelik karmaşık ve özgün teknikler geliştirirken, kodlarını da uygulamaların derinlerine gömerek dikkat çekmemeye odaklandılar.

Küresel tehdite dönüştü

ESET, Android sistemleri hedefleyen zararlı yazılımların 2015 yılında Doğu Avrupa’dan Amerika’lı kullanıcılara doğru kaydığını tespit etmişti. Fakat 2016’da pek çok saldırı dalgasının Asya ülkelerine yöneldiğini gördüklerini aktaran Juraj Malcho’ya “Android’e yönelik tehditlerin küresel bir tehdit haline geldiğini söylemek haksızlık olmaz” diye konuştu.

ESET’ten Android zararlı yazılımları inceleme raporu

ESET, mobil cihazlara yönelik çeşitli siber saldırıları “Trends in Android Ransomware” başlıklı raporda ayrıntılı olarak inceliyor. Rapora şu linkten ulaşabilirsiniz:

TT – TeknolojiTuru

YORUM

Yorumlar 0