IKEA Akıllı Ev Pazarına Giriyor

IKEA; ampuller, sensor ışıkları, aydınlatma panelleri gibi ürünler içeren Trådfri serisinin satışına 31 Mart’tan itibaren İsveç’ten başlıyor.

IKEA’nın pazarın dengelerini altüst etmeyi planladığı serisi Trådfri oldukça sofistike bir kullanım şekline sahip. Kullanıcılar satın aldıkları cihazların çalışabilmesi için Trådfri hattından bir ağ geçidi satın alıyorlar. Ethernet portuna bağlanan bu ağ geçidi sayesinde kullanıcılar uzaktan kumanda ya da mobil uygulamalar ile evindeki ışıkları kontrol edebiliyorlar.

ikea-akilli-ev-2

Anketler akıllı ev ürünlerinin fiyatlarının yüksekliği yüzünden tercih edilmediğini gösterirken IKEA’nın Trådfri ürünlerinin fiyatları bu iddiayı kanıtlar nitelikte. Rakip ürünler ile karşılaştırıldığında IKEA, ürünleriyle pazarda kendine yer bulmak için öncelikle markasına sadakat duyanların güvenine ihtiyaç duyacak gibi duruyor.

Zira Trådfri serisinde yer alan bir akıllı ampulün fiyatı 199 İsveç Kronu (yaklaşık 25 Amerikan Doları). Benzer bir ampul General Electric’te 14, Philips Hue’de ise 20 Amerikan Dolarına satılıyor.

IKEA’NIN BEKLENTİSİ BOŞA DEĞİL

– Bir araştırmaya göre Küresel bazda tüketicilerin %19’u henüz akıllı ev cihazı almamış ve pozitif etkilerine ikna olmamışken Trådfri serisi ile IKEA, müşterilerini ikna etmenin yollarını arıyor.

Tüketicilerin zihinlerinde oluşmuş bu bariyerin yıkılması için IKEA, müşterilerine tümüyle kişiselleştirilmiş bir deneyim ve IKEA mağazalarında ürünlerle birebir etkileşim yaratmanın hesaplarını yapıyor.

– Öte yandan IKEA, müşterilerinin nispeten uygun fiyatlarla satın aldıkları mobilya ürünlerine yaptıkları harcamadan ceplerinde kalan parayı akıllı ışık sistemine harcamaya istekli olabileceği inancını taşıyor.

ikea-akilli-ev-2

IKEA, aldığı bu kararla pazarın gelecek vadeden bölümlerinden biri olan akıllı ev ürünleri segmentinde başarı gösterebilmeyi umuyor. Yayınlanan birçok rapor pazardaki durgunluğa rağmen akıllı ev ürünlerinin tüketiciler tarafından kabullenilmeye başlandığı ve 2021 yılına kadar küresel bazda ampul sevkiyatı rakamlarının 50 milyonu bulacağını öngörüyor.

SEKTÖR İKİ ADIM İLERİ BİR ADIM GERİ

2011 yılında piyasaya sürülen Nest termostatının popülerliği pek çok ev aleti ve tüketici elektroniği üreticisinin beklentilerini doğrulayan bir işaret gibi algılanmıştı. Ancak bu beklentiler entegral ev aygıtları pazarı durduğu için kesildi.

Bu zorlu pazar şartlarına rağmen en büyük tüketici teknolojisi şirketleri hala çekinerek de olsa akıllı ev pazarına girmeyi sürdürüyor. Örneğin akıllı ev ekosistemi Apple Home’u kısa bir süre önce piyasaya süren Apple pazara bir ürünü mükemmelleştirmeden girmezken, geçtiğimiz sonbaharda görücüye çıkardığı Google Home ev ses ekosistemi ile Google ses ile aktive edilen akıllı ev hoparlör sistemi pazarında kendine yer aramaya hazırlanıyor.

Okuma Tavsiyesi: Evinizi akıllandırmaya nereden başlamalı?

IKEA bütün üreticilerin temkinli davrandığı ve durağanlığın hakim olduğu akıllı ev sistemleri pazarına gücünü kanıtlamak ve tüm üreticileri teşvik etmek istermiş gibi büyük bir enerji ile giriş yaparak sektörü hareketlendirmeyi umuyor.

İlginizi Çekebilir: TP-Link akıllı ev pazarına girdi

Yazar: Selçuk Ceylan

YORUM

Yorumlar 0