Survivor 2017 Yarışmacı Analizleri ve Elenen İsimlere Dair Genel Yorumlar

Survivor 2017 Yarışmacı Analizleri ve Elenen İsimlere Dair Genel Yorumlar

Türkiye'deki en kapsamlı Survivor yazısı! Survivor 2017 yarışmacı analizleri, elenen ilk isimlere dair genel yorumlar ve daha fazlası...

Acun Ilıcalı’nın televizyon kariyerinde önemli bir yeri olan Survivor Türkiye, bu yıl da büyük ilgi topluyor. Başarılı televizyoncu ve ekibi tarafından hazırlanan program, 11 yıldan beri izleyici ile buluşuyor. Ada şartları kadar yarışmacılarıyla da konuşulan Survivor Türkiye’de bu yıl ünlüler takımında 7, gönüllüler takımında ise 5 milli sporcu bulunuyor.

Survivor 2017’de profesyonel sporcuların fazlalığı yarışma koşullarını bir hayli zorlaştırıyor. Parkurlarda artık sadece fiziki dayanıklılık değil, analitik zeka ve motor beceriler de oldukça önemli…

Ve Beklenen Yazı Geldi!! Survivor 2018 Yarışmacı İstatistikleri, Tıklayın…

21 Ocak 2017 tarihinde yayınlanmaya başlayan Survivor 2017’de, yarışmacılar bu yıl daha az ödülle buluşuyorlar. Güç ve dayanıklılık gerektiren yarışmalarda saatlerce ter döken yarışmacılar, ancak 3 haftadan sonra tatlı ile buluşabildiler.

Ünlüler takımının ilk oyunlarda kazandığı olta malzemeleri umut vaat edici olsa da sualtı dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, yarışmalardaki gibi balık tutmada da başarılı bir performans sergilemedi. Yarışmayı yakından takip eden ve değerlendiren çevreler, Şahika’nın ünlüler takımında kendisinden beklenen performansı gösteremeyip, birleşme gününden önce eleneceğini söylüyor.

Survivor 2017’deki ünlü yarışmacılar

Milli takım formasını giymiş futbolcular İlhan Mansız, Serhat Akın, milli boksörler Adem Kılıççı, Sabriye Şengül, milli atletler Sema Apak ve Pınar Saka gibi spor hayatını madalyalarla süslemiş isimlerin bulunduğu ünlüler takımında ekranlardan tanıdığımız Furkan Kızılay, Çılgın Sedat, Tarık Mengüç, Berna Öztürk, Seda Demir ve Fatih Hürkan bulunuyor. Oyuncu Fatih Hürkan, yarışmaya seyircilerin oylarıyla katılan isimlerden biri…

Ekran ve sahne tecrübeleriyle tanıdığımız Furkan Kızılay ve Çılgın Sedat’ın performansları ilk bölümlerden itibaren dikkat çekti ve milli sporcular kadar istekli ve yüksek konsantrasyonlu halleri bu isimlerin de iddialı olduklarını ortaya koydu. Furkan Kızılay, parkurlardaki hızlılığı ile Çılgın Sedat da ilerlemiş yaşına rağmen gösterdiği hızı ve motor becerileri ile öne çıkıyor.

Berna, Tarık, Hürkan ve Sabriye ilk haftalarda elenebilir…

Henüz gösterdikleri düşük performansları sebebiyle haklarında pek yorum yapılamayan ve yarışmanın sonuna kadar devam edip edemeyecekleri belli olmayan yarışmacılar ise Berna Öztürk, Tarık Mengüç ve Fatih Hürkan… Onların da oyuncu Seda Demir gibi ilk haftalar da elenme ihtimalleri yüksek. Tabii ada konseylerinde takım sadece yarışmacı performanslarını değerlendirmiyor. İki takım için de adadaki huzur çok önemli…

Yarışmacılar bu açıdan da değerlendirildiğinde Sabriye Şengül zayıf halkalardan biri haline geliyor. Sabriye Şengül’ün asabi tavırlarından takım arkadaşları şikayetçi olduğu için eleme adayları arasında sıkça ismi geçiyor. Performans olarak da zayıf ve yavaş kalan milli boksör adaya ilk haftalarda veda edecek isimler arasında gösteriliyor.

Serhat Akın, Fenerbahçe’nin efsane futbolcuları arasında gösteriliyor…

Eski futbolcular ‘döktürüyor!’

Milli sporcular arasında yer alan İlhan Mansız ve Serhat Akın, yeşil sahalarda gösterdikleri mücadeleci ruhlarını Panama parkurlarına da taşımışlar. İlerleyen yaşlarına rağmen hızlarını parkurlarda tekrar kanıtlayan eski futbolcular, sevenlerinin desteğiyle de finale şimdiden göz kırpıyorlar.

Milli boksörümüz Adem Kılıççı ise henüz kendini tam ifade edememiş isimler arasında… Yarışmalarda istikrarlı bir başarı grafiği yok ama Türk izleyicisi Adem’i seveceğe benziyor. Kendini ‘Halk Adamı’ olarak açıklayan Adem, 2012 Londra Olimpiyatları’ndaki 5.’lik derecesi iptal edilmesi ile ilgili üzüntüsünü üzerinden atabilirse ilerleyen haftalarda adından sıkça söz ettirebilir.

          “Yayınlandığı ilk günden bu yana izleyiciden büyük ilgi toplayan Survivor Türkiye, bu yıl da başarısını sürdürüyor. Survivor 2017 yarışması kadar yarışmacıları da sergiledikleri performanslarla beğeni topluyorlar.”

Survivor 2017 finaline göz kırpan diğer isimler ise milli atletlerimiz Sema Apak ve Pınar Saka… Survivor Türkiye tarihinin en başarılı kadın yarışmacıları arasında gösterilen Sema Apak, hem tavırları hem de performansıyla büyük beğeni topluyor. En çekişmeli yarışmaları kazanan Apak, stresin doruk noktasına ulaştığı anlarda bile soğukkanlılığını koruyabiliyor. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nü bitiren Pınar Saka, eğitim hayatıyla da göz dolduruyor. Olimpiyatlarda gösterdiği başarıyı özellikle hız gerektiren yarışmalarda ortaya koyan Saka, Sema Apak’ın gölgesinde kalsa da ilerleyen haftalarda ön plana çıkabilir.

Acun Ilıcalı, yarışmanın ‘tüm zamanların en zorlu Survivor’ı’ olacağını belirtiyor…

Survivor 2017’deki gönüllü yarışmacılar

Yarışma programları arasında en sevilenlerden biri olan Survivor Türkiye, yeni sezonu Survivor 2017 ile yavaş ama emin adımlarla zirveye doğru ilerliyor. Birbirinden renkli ve sportmen yarışmacıların katıldığı Survivor 2017’de ünlüler kadrosu kadar gönüllüler kadrosu da dikkat çekiyor.

Takımın en çok konuşulan isimlerinin başında diğer yarışmalardan katılan isimler yer alıyor. Kısmetse Olur’dan Survivor 2017’ye transfer olan Eser West, bir diğer TV8 formatı olan Göz6 yarışmasının şampiyonları Erdi ve Berna yarışma başlamadan fan kitlelerini oluşturmayı başarmış yarışmacılar…

Erdi, kulis çalışmaları sırasında…

Milyonlar tarafından çok sevilen bu isimlerin performansları ise yaşadıkları açlık ve sakatları nedeniyle günden güne düşüyor. Yarışmayı yakından takip eden izleyiciler tarafından Ütopya ve Survivor 2016 yarışmacısı Semih’e benzetilen Erdi, fazla kiloları ve spor geçmişi olmaması sebebiyle parkurlarda başarılı performanslar sergileyemiyor. Gönüllüler adasında lider tavırlarıyla üstünlük kurmaya çalışan Erdi’nin bu isteği şimdiye kadar gerçekleşmemiş olmakla birlikte bazı çevreler tarafından da tepki topluyor.

Berna Keklikler dikkat çekiyor…

Göz6 yarışmasının bir diğer şampiyonu Berna Keklikler ise gönüllüler adasının en başarılı kadın yarışmacılarından biri… Yapılan performans değerlendirmelerinde Sema Apak’la çekişmeli bir mücadele içinde olduğu ortaya çıkan Berna; açlık ve sakatlıkları mücadele etmesinin yanı sıra Göz6 programında olduğu gibi yarışmacı arkadaşları tarafından dışlanacak mı bilinmez ama yarışmanın şimdilik en iddialı isimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Kısmetse Olur yarışmasında yaşadığı büyük aşkla tanıdığımız Eser West, evlilik olmasa da Survivor 2017 muradına kavuşmuş gibi… Kısmetse Olur yarışmasında Survivor Türkiye’ye katılmak istediğini dile getiren Eser’in bu isteği belli ki Acun Ilıcalı’nın tarafından yanıtsız kalmadı.

Eser daha fazla dayanamayabilir!

Yarışmanın ilk günlerinde göz dolduran performanslar sergileyen Eser, açlık ve uykusuzluğa dayanamayan isimlerin başında geliyor. Günlerce aç kalan gönüllüler takımında açlıktan şikayet eden Eser, bu nedenle bazen sinir krizi geçiriyor, bazen de kısa baygınlıklar yaşıyor. Fakat hiç kuşkusuz Eser tüm bu durumları parkurlara yansıtıyor ve şu sıralar performansının hızla düşmesine engel olamıyor.

Acun Ilıcalı’dan ilginç yorum

İlginç bir detay olarak Survivor Panorama programına katılan Acun Ilıcalı, Eser’le ilgili olarak çoğu kişinin dikkatinden kaçan bir açıklamada bulundu, Survivor herkese göre değil ifadesini kullanan Ilıcalı, daha önceki yıllarda da yarışmanın zorlu koşullarına dayanamayanların olduğunu söyleyerek Eser’in de benzer bir şekilde veda edebileceğini ima etti.

Survivor 2017 Gönüllüler Takımı için iyi başlamadı…

Kaya adam Volkan!

Gönüllüler takımının ödül oyunlarını ardı ardına kaybetmeleri hem aç kalmalarına hem de motivasyonlarının düşmesine neden oldu. Fakat Volkan gibi ada şartlarını pek de önemsemeyen dayanıklı isimler de yok değil. Gönüllüler kadrosunun iddialı isimlerinden biri olan Volkan askeri kökenli olduğunu ve zor şartların onu etkilemediğini her fırsatta söylüyor ki bu açıklamalarının gerçeği yansıttığı da her halinden belli…

Hemen hemen tüm oyunlarda başarılı bir performans sergileyen Volkan, özellikle bireysel dokunulmazlık yarışmalarını en fazla kazanan ve gitmesi yönünde bir kişiyi eleme potasına gönderen yarışmacıların başında geliyor. Gönüllüler takımında yaşanan gruplaşmalara dahil olmayan Volkan, performansları kadar bu duruşuyla da beğeni topluyor.

Gönüllüler takımının kadrosunda yer alan kadın yarışmacılar, yapılan performans değerlendirmelerinin sonucunda ünlüler takımı yarışmacılarını geriden takip ediyorlar. Bazen sakatlık bazen de adanın karşı konulması zor şartlarına yenik düşen yarışmacılar arasında spor geçmişiyle tanın Elif, Tuğçe ve bu hafta elenen Denisa gibi isimler olsa da ilk hafta bile kendilerinden beklenen başarıyı gösterememeleri akıllarda gönüller takımının geleceği ile ilgili soru işaretleri bırakıyor.

Takımın mağlubiyetlerinin sebebi, kadın yarışmacıların Sema ve Pınar’a karşı gösteremedikleri başarılar olabilir. Bu durumun farkında olan takım, özellikle Sema’ya karşı Berna Keklikler ve Tuğçe ile galibiyet gösterebileceklerini umut etseler bile maalesef Berna ve Tuğçe, milli atlet Sema karşısında ya heyecanlanıp sakatlanıyor ya da daha yavaş kalıyorlar.

Ogedey ve Anıl farkı

Survivor 2017 gönüllüler takımındaki Ogedey, Gökhan, Yiğit, Burçak ve yarışmaya seyirci oylarıyla dahil olan Sadin ve Anıl arasından performanslarıyla öne çıkanlar arasında Ogedey ve Anıl bulunuyor. Basketbol, windsurf, wakeboard, snowboard ve cross ile amatör olarak ilgilenen Anıl, yarışlarda sergilediği yüksek performansı, özellikle de hızıyla öne çıkıyor. Erken yaşlarda kürek sporuna başlayan, 10 yıl boyunca Fenerbahçe Kürek Takımı’nda yer alan Ogeday, Survivor 2017’nin hem genç hem mütevazı hem de başarılı yarışmacılarından biri…

Birleşme partisine kadar kalacağı kesin gözüyle bakılan Ogeday, final koltuklarından birine oturur mu bilinmez ama onu daha birçok oyunda izleyeceğimiz kesin. Hem ada yaşantısında hem de oyunlarda şimdiye kadar pek varlık gösteremeyen Sadin, Gökhan, Yiğit ve Burçak ise sürpriz bir çıkış yapmazsa şampiyonluk onlar için zor gibi görünüyor.

Survivor 2017’den neden elendiler?

21 Ocak 2017’de başlayan Survivor 2017’de elemeler ilk hafta itibariyle başladı. Diğer yıllara göre daha erken bir tarihte başlayan elemeler, yarışmacıların başına gelen en talihsiz durum oldu. Elbette kolay değil, bin bir hayal ve emek ile yüzbinlerce kişi arasından yapılan elemelerde seçilmek… Hele ki büyük bir iddianız varsa yıllardır bu şans ile karşılaşmayı bekliyorsanız henüz ilk haftadan elenmek psikolojinizi bir hayli sarsabilir. Bunun en büyük kanıtı 1. hafta elenen gönüllüler takımındaki Fulya ve 2. hafta ünlüler takımından elenen Seda Demir’in adaya veda ederken sarf ettiği sözler… Her ikisi de Türkiye’ye döndüklerinde yaptıkları açıklamalarda hayallerimize çok erken veda ettik; yanlış anlaşıldık veya kendimizi ifade edemedik diyerek duygularını ifade ettiler.

“Vedanın şokunu iki, üç ay üzerimden atamayacağım!”

Oyuncu Seda Demir, bu vedanın şokunu iki, üç ay üzerimden atamayacağım diye bir açıklama yaparak üzüntüsünün büyüklüğünü açık bir şekilde anlattı. Elenmelerinin ardında yatan en önemli faktör ise her iki yarışmacının da takım arkadaşlarıyla aralarında yaşananlardı. Seda Demir’in düşük performansından dolayı eleme potasına yazıldığı söylense de asıl gerçek adada ve bench’te yaşadığı tartışmalardı. Çünkü Seda Demir’in performansı ada arkadaşları Şahika Ercümen, Berna Öztürk veya Sabriye Şengül’den çok da düşük değildi.

Elemeler kadar ada yaşamındaki gruplaşmaların da erken başladığı yarışmada belli ki Fulya ve Seda, takım arkadaşlarının kurbanı oldu. Çünkü gönüller takımı yarışmacısı Fulya Şahin elendikten sonra takım arkadaşları pişmanlıklarını dile getirdiler ve Fulya’nın ilerleyen zamanlarda performansıyla takıma katkıları olabileceğini itiraf ettiler. Fulya eleme sonrası açıklamalarıyla da çok konuşuldu.

Kuşkusuz gönüllüler adasının ard arda yaşadığı mağlubiyetlerin ardında bu elemenin büyük payı var. Fulya’nın (üstte) eleme potasına girmesine neden olan hindistan cevizi paylaşımı kadar masum olmayan planlar, gencecik sportmen bir kadının hayallerine erken veda etmesine neden oldu.

Yarışmanın 3. hafta elenen ismi ise Denisa oldu. Fulya’nın gitmesine neden olan kulislerin mimarlarının başında gelen Denisa, elenmekten kurtulamadı. Fulya’dan 2 hafta sonra adaya veda eden Denisa hakkında tahminler tuttu. Eleme potasına Erdi, Sabriye ve Adem ile giren Denisa’nın aile özlemi ve yarışmalarda gösterdiği başarısız performansı kadar adada yaptığı kulisler de bu potada elenmesinin haklı sebepleri arasında gösterildi.

Yazar: Didem Yeniay

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Sör Vayvır 6 sene

    Didem’ciğim, Survivor ile ilgili böyle kapsamlı bir analiz yazıyorsan eğer, programı ciddiye alıyorsun demektir. Bu durumda şu video ile ilgili mutlaka bir değerlendirme yapman gerekiyor. Aksi durumda “yav hee hee, yav show must go on hee hee” deyip akan rating’lere ekmek bandırmaya çalıştığını düşüneceğim ki sen yapmazsın öyle şey 😉

    http://www.youtube.com/watch?v=GY-cSF2_v8Q