Akıllı TelefonHaber

HTC 11 Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

Yılın merakla beklenen akıllı telefon modellerinden biri de şüphesiz HTC 11. Geçtiğimiz sene tanıtılan HTC 10’un devamı niteliğindeki Android işletim sistemli akıllı telefonun tasarım ve donanım anlamında iddialı özellikler sunması beklentisi yoğun. Ancak bazı soru işaretleri de yok değil.

HTC One ile başarılı bir ivme yakalayan şirketin, bu modelin tasarımını neredeyse aynı şekilde sunduğu HTC One M9 ise düşüşün başlangıcı olmuş, benzer hatanın HTC 10 modelinde de görülmesi ise ‘HTC akıllı telefon işinden çıkacak mı’ sorularına bile neden olmuştu. Büyük zarar elde eden Tayvan merkezli şirketin rekabetin gerisinde kaldığı görüldü.

HTC 10’un beklentilerin altında ilgi gördüğü düşünüldüğünde HTC 11 için de benzer bir senaryo sürpriz olmayacak gibi. Elbette şirketin atacağı bazı adımlarla bu değişebilir. Marka ve seri adına gerilendiği açık, yine de 2. şans söz konusu…

HTC 11’e dair ilk işaretler buraya tıklayarak detaylarına ulaşabileceğiniz HTC U Ultra modelinde verildi. 12 Ocak 2017’de lanse edilen akıllı telefon, yenilikçi bazı teknoloji özellikleri ile geldi. Tasarımı ise bazı otoritelerce -yine beğenilmese de- cihazın genel hatlarıyla iddialı olduğu netti.

2K ekran, 4K video kaydı 

HTC 11, bu noktada ekran ve kamera özelliklerini ele veriyor. Buna göre;

Cihaz 2K ekran ve 4K video kaydına imkan tanıyan arka kamerayla gelecek. Arka kamerasında faz algılama hızlı odaklama, yüz algılama, HDR, panoramik çekim gibi özellikler bulunacak. Fotoğraf tarafında ise 12-16 MP aralığında çözünürlükte sonuçlar söz konusu. Ön kamera ise çok daha güçlü olacak, beklenti 16 MP fotoğraf ve Full HD video özellikli gelmesi.

Pili hayal kırıklığı yaratır mı?

HTC 11’in pil yönü ise bir hayal kırıklığı noktası olabilir. Çünkü HTC U Ultra 3000 mAh pil kapasitesi ile geldi, 26 saate varan konuşma süresi sunabildiği belirtilse de bunun detaylı testlerle görülmesi gerek. Öte yandan çift ekran gibi bir teknoloji ya da her zaman açık ekran gibi daha önce görülmüş bazı özelliklerle daha uzun şarj dayanıklılığı vaat edilebilir.

Yazılım tarafında Android 7.0 Nougat kesin.

6 GB RAM mümkün

Snapdragon 821 işlemci ve 4 GB RAM, 64 GB’dan itibaren dahili depolama seçenekleri ve microSD desteği de öne çıkan özellikler olabilir. HTC, ilgili amiral gemisi modelinde 6 GB RAM’e yer verir mi sorusu ise pek yüksek sesle dile getirilmiyor.

Genel hatlarıyla premium bir metal gövdeyle gelmesi beklenen cihazda ekranın ‘safir kristal’ kaplamalı olacağının işaretleri verildi. Aslında bu özellik biraz sıkıntılı, bu pahalı malzemenin cihazın fiyatına etkisi olumsuz olabilir.

En nihayetinde ise HTC 11 fiyat konusunda beklentileri karşılamalı, aksi halde bir diğer hayal kırıklığı senesi da geçireceğine şüphe yok. 3000 TL’nin üzeri mi? Eğer 3.500 olursa intihar olabilir…

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu