iPhone SE 2017’de Yenilenmeyebilir

iPhone SE 2017’de Yenilenmeyebilir

Apple'ın büyük ekran sevmeyenler için ürettiği 5S kasasında ama 6S gücünde telefonu iPhone SE'nin 2017'de güncellenmesi beklenmiyor.

Son zamanlarda Apple‘a yönelik yaptığı tahminlerle tanınan, adını sıkça duyduğumuz Ming-Chi Kuo Apple’ın 2017’nin ilk yarısında iPhone SE‘lere yönelik herhangi bir güncelleme yapmayacağını öngörüyor. Bunun sebebi ise Apple’ın ana iPhone modellerinden elde ettiği gelirin ve pazardaki paylarının düşmesini istememesinden kaynaklanıyor.

2016’nın Mart ayında tanıtılan iPhone SE’ler 5S kasasına ve iPhone 6S gücüne sahip cihazlardı. Özellikle büyük ekran sevmeyen kullanıcılar tarafından fazlaca ilgi gören telefonlar Apple’ın bugüne kadarki en iyi tasarımı olarak görülen 5S kasasına dönmek isteyenleri de oldukça sevindirmişti, ancak görünen o ki Apple 2017’de bu küçük devi güncellemeyi düşünmüyor.

Kuo’nun tahminlerine göre 2017’nin ilk yarısında iPhone’ların satış adedinde Çin’deki durgun talebe bağlı olarak da bir azalış gerçekleşecek. Kuo, 4.7 inç iPhone’lara olan talebin azalması ve iPhone SE’lerin yenilenmeyecek olmasının da bu durumu etkileyeceğini savunuyor.

apple_suppliers

Maliyetler azaltılmaya çalışıyor

Kuo’nun raporuna göre Apple maliyetlerin azalması için parça üreticilerini ve tedarikçileri fiyatların düşürülmesi konusunda da ikna etmeye çalışıyor. Kasım ya da Aralık ayında Apple’ın bu isteğinin gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. Yine de tüm üreticilerin bu isteğe uyması beklenmiyor. Özellikle Samsung gibi iPhone için kilit parçaları üreten firmaların pazarlık masasında Apple’a karşı eli daha güçlü olduğu için bu tarz bir fiyat indirimine gitmesi olası görünmüyor. Hatta Kuo Samsung’un fiyatları arttırabileceğini dahi düşünüyor.

İlginizi çekebilir: iPhone 7 Satışları İyi Gidiyor

iphone_se

Son olarak Kuo’nun tahminlerine göre 2017’nin ikinci çeyreğinde iPhone satışları 35-40 milyon adet arasında seyredecek. 2016’nın ikinci çeyreğinde bu sayı 40.4 milyon adetti.

Apple’ın iPhone SE’leri güncellemeyecek olması kullanıcılar tarafından çok da fazla önemsenmeyecektir. Hali hazırda çok güçlü olan cihazlar küçük ekran sever birçok kullanıcıyı tatmin ediyor. Cihazın donanımı ve performansı da 1-2 sene boyunca güncelliğini yitirmeyecektir.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0