Twitter ve Facebook’a Neden Girilemedi? [Güncellendi]

Giriş yapılamayan Facebook ve Twitter'a yeni bir erişim engeli mi söz konusu. Her ikisinde de aynı sorunun görülmesi kaygı verici. işte ilk detaylar...

Dün gece saatlerinde Facebook ve Twitter’a girmeye çalışan internet kullanıcıları, hem mobil hem masaüstü üzerinden sosyal medya ağlarının açılmadığından şikayetçi olmuştu. Yoksa Facebook ve Twitter’a yeni bir erişim engeli mi söz konusu sorusu akıllara gelirken konu, sabah saatlerinde açıklık kazandı…

grumpy_cat

Yaşanan gelişme, 4 Kasım Cuma günü sabaha karşı 01:00 sularında görülmeye başlandı. Her iki sosyal medya platformuna da giriş yapılmadığı dikkatlerden kaçmazken akıllara acaba yine mi engel sorusu geldi. Ardından WhatsApp, Instagram ve YouTube’a da giriş yapılamadığı görüldü.

Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube, yani 4 önde gelen sosyal medya ağı ile anlık mesajlaşma servisi WhatsApp’la ilgili duruma dair resmi açıklama Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapıldı.

Konuyla ilgili olarak ‘Güvenlik gerekçesiyle bu tür önlemlerin alınabildiğini’ belirten Başbakan Yıldırım, ‘kısa süre içinde yeniden eski hale dönüleceği’ sinyalini de verdi.

Öte yandan sosyal medyada engelleme olmadığı, servis sağlayıcılar tarafından ‘yavaşlatma’ uygulandığı belirtildi. Kullanıcıların VPN kullanmıyorlarsa platformlara giriş yapamadıkları görüldü.

Yapılan operasyonda HDP’li Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu bir grup kişi gözaltına alınmıştı. Resmi bir doğrulama gelmemekle birlikte yavaşlatma kararında bu yönde gelecek sosyal medya provakasyonlarının önüne geçilmenin hedeflendiği tahmin ediliyor.

Dün gece de platformlar da aynı anda servis kaynaklı sorun yaşayıp hizmet verememe gibi bir durumla karşılaşmanın düşük bir olasılık olduğu, bir engelleme ya da benzer bir adımın atılmış olabileceği tahmin ediliyordu.

 

YORUM

Yorumlar 0