Apple’ın Bu Yıl Tanıtmayı Unuttuğu 5 Ürün

Apple’ın Bu Yıl Tanıtmayı Unuttuğu 5 Ürün

MacBook Pro'lar 2 yıl aradan sonra sonunda yenilendi. Bu yazımızda ise Apple'ın yenilemeyi unuttuğu ürünlerin akıbetini ele alıyoruz.

27 Ekim’de Apple uzun zamandır donanımsal olarak güncelleme almayan MacBook Pro ailesini yeniledi. Bir önceki nesile göre 2 kat daha büyük bir trackpad, 4 adet USB-C girişi ve en önemlisi klavyenin üstüne şerit şeklinde konumlandırılmış dokunmatik bir panel ile genel yeni MacBook Pro’ların bir kesimi tatmin etmese de birçok kullanıcıyı heyecanlandırdığı aşikar.

Gel gelelim insanların uzun bir süredir yenilenmesini beklediği tek ürün MacBook Pro değildi. Bu yazımızda Apple’ın bir kenara ittiği, akıbetini pek kestiremediğimiz, yabana atılmayacak kalitedeki ürünlerinden bahsedeceğiz.

  • iMac

Apple’ın MacBook etkinliğinden birkaç gün önce Microsoft yeni all-in-one bilgisayarı olan Surface Studio’yu tanıttı. Ürün o kadar beğenildi ki uzun bir süredir bu segmentte rakipsiz dediğimiz iMac’in artık rahatlıkla ciddi bir rakibi var diyebiliyoruz. Bu nedenle 27 Ekim etkinliği iMac’lerin yenilenmesi için tam sırasıydı, ama olmadı.

Apple’ın meşhur all-in-one bilgisayarları son olarak 2015’in sonunda güncellendi, ancak bu güncelleme ufak bir işlemci geliştirmesiyle kısıtlıydı. Dolayısıyla bu cihazların yenilenmesini bekleyen büyük bir kesim var. Ekim etkinliğinden önce yeni iMac’lerin MacBook Pro’larla gelebileceğine dair haberler çıksa da belli ki Apple cihazları aceleye getirmek istemiyor.

imac-2

Apple şu anda iMac almak isteyenler için 3 seçenek sunuyor, 21.5 inç iMac, 21.5 inç 4K Retina Ekranlı iMac ve 27inç 5K Retina ekranlı iMac. Bu cihazlar farklı konfigürasyonlara göre farklı fiyatlara satılıyor. Ekstra olarak minimum 8GB RAM ile gelen 27 inç 5K iMac’lerde AMD Radeon R9 M390 ve R9 M395 ekran kartları bulunuyor.

Yeni çıkacak olan iMac’lerde ise radikal bir tasarım değişikliğinden çok ciddi donanım iyileştirmeleri bekleniyor. Özellikle işlemci kısmında Intel’in Kaby Lake ailesi kullanılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Sanal gerçeklik destekleyen ekran kartı ve depolama seçeneklerindeki geliştirmeler de beklenenler arasında. Apple yeni iMac’leri ne zaman tanıtacak tahmin etmek güç, ancak en olası tarih önümüzdeki Mart ayı gibi görünüyor. Apple’ın yeni iMac’lerle birlikte üzerinde touchbar bulunan klavyeleri de tanıtması olası. Umarız Apple müşterilerini iMac konusunda daha fazla bekletmez.

  • MacBook Air

Apple MacBook Air’i resmi olarak bitirmedi ama MacBook Pro etkinliğinden sonra Air alesinin artık öldüğünü söylemek mümkün. MacBook Air’ler herhangi bir güncelleme alamasa da hala Apple tarafından satışa sunuluyor. Bu durum da MacBook cephesinde biraz kafa karışıklığına yol açtı.

macbook_duo

Geçen sene MacBook piyasaya sürüldüğünde herkes Air’in yerini bu cihazların alacağını düşünüyordu. USB-C’li MacBook’lara kablosuz dönüşümün deneysel bir ürünü gibi bakılıyordu. Ancak Apple’ın son etkinliğinden sonra MacBook’ların tıpkı Air serisi gibi herhangi bir güncelleme almaması ve Air’in hala satılıyor olması biraz kafa karışıklığına yol açtı. Normalde tek bir ürün segmentinde fazla çeşitliliğe gitmemesiyle bilinen Apple’ın MacBook cephesinde kafası epey karışık görünüyor.

Herkes Apple’ın Air ailesini güncellemeyeceği yönünde hemfikir, ancak Apple’dan bir açıklama gelmemesi ve ürünlerin satılıyor olması Air ailesine şüpheyle yaklaşılmasına neden oluyor. Bana soracak olursanız MagSafe ve ışıklı Apple logosu gibi özellikleri barındırmasından dolayı Air ailesinin ölmesini istemem.

Şu anda MacBook Air almak isteyenler farklı konfigürasyonlarda 13 inçlik modeli satın alabiliyorlar.

Okuma Tavsiyesi: Mac kullananlar için 10 harika uygulama

  • Mac Pro

Hatırlar mısınız? Apple 2013’ün yazında bilim kurgu filmlerinden fırlamış, tasarım harikası bir masaüstü bilgisayar tanıtmıştı. Tıpkı tasarımı gibi donanımı da oldukça iddialı olan cihazın giriş seviyesi olarak 12GB RAM, 3.7GHz Intel Xeon E5 işlemci ve AMD FirePro D300 ekran kartı bulunduruyor. Herkesin ilk görüşte edinmek isteyeceği tipten bir bilgisayar olan Mac Pro’nun Türkiye’de başlangıç fiyatı 12.299 TL.

mac_pro2

Apple bu zamanın ötesindeki cihazı ilk çıkardığında herkes uzun süre güncelleme almayacağını tahmin ediyordu. Aradan 3.5 yıl geçti ve Mac Pro’nun yenileneceğine dair en ufak bir söylenti dahi yok.

Apple şimdilik Mac Pro’yu unutmuş gibi görünüyor. Firmanın bu mühendislik harikası hakkında planları var mı yok mu ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

Okuma Tavsiyesi: Mac’te sık karşılaşılan sorunlara pratik çözümler

  • Mac Mini

Apple’ın Mac Pro’nun yanında son kullanıcıya daha çok hitap eden başka bir masaüstü çözümü daha var: Mac Mini.

2015’teki ufak doananım güncellemesini saymazsak son olarak 2014’ün Ekim ayında yenilenen cihazlar son etkinlikte pas geçilen ürünler arasındaydı. Apple’ın 2 senedir bu cihazları güncellememiş olması akıllara Mac Mini üretiminin durdurulabileceğini getiriyor.

macmini2016-2

Masaüstünde MacOS deneyimi yaşamak isteyenler için oldukça hesaplı bir çözüm olan Mac Mini kullanıcılar tarafından da oldukça sevilen bir ürün. Macworld sitesinin yaptığı, yaklaşık 25000 kişin katıldığı ankette “Apple Mac Mini’yi sonlandırmalı mı?” sorusuna %93 oranında ‘Hayır’ cevabı verilmiş.

Apple’ın deyimiyle Küçük Şampiyon’un akıbeti ne olur bilmiyoruz ama biz sonlandırılsın istemiyoruz!

İlginizi çekebilir: Yeni MacBook Pro hakkında merak edebileceğiniz her şey

  • Cinema Display

Apple tarafından kenara itilen son ürünlerden birisi de thunderbolt girişiyle kullanabildiğiniz Cinema Display’ler. 5K iMac piyasaya sürüldüğünden beri insanlar Apple’dan 5K Cinema Display bekliyordu, ancak son etkinlikte firmanın kullanıcılara LG’nin 5K Ultra Fine monitörlerini tanıtması kafaları epey karıştırdı. Görünen o ki 5K Cinema Display’ler bekleyecek ya da hiçbir zaman piyasaya sürülmeyecek.

cinemadisplays-2

Apple’ın tasarım zevkine alışkın birçok kullanıcı için LG’nin ekranı büyük hayal kırklığı oldu.

Apple’ın son MacBook Pro etkinliği yukarıda saydığımız cihazların kenara itildiğine dair bir algı oluşturdu. Elbetteki her ürünün telefon gibi her yıl güncellemesini beklemiyoruz ama firma tarafından atılan adımlar ileride yapılacak bazı hamlelerin habercisi gibi…

Tıklayın, Yeni kararsızlığınız! MacBook mu MacBook Air mi?

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0