HaberSosyal Medya

Twitter Kurtarıcısını Arıyor

Geçtiğimiz haftalarda Google ve Apple gibi şirketlerin satın alacağı konuşulan sosyal medya devi Twitter zor günler geçiriyor. Son olarak Saleforce da yaptığı teklifi geri çekti.

Yeni müşteri çekmekte zorlanan sosyal ağ şirketinde işler kesat. Şirket 2011 ile 2015 arası toplam $2,09 milyar zarar etti. Gelirler her ne kadar artsa da zarar büyüdükçe büyüyor. Yönetim bu krizi çözmek için önce şirketi halka açtı, sonra CEO değişiklikleri ve bir takım yenilikler duyuruldu ama durum daha iyiye gitmedi. İşte bu nedenden dolayı yaklaşık 1-2 yıldır satılacağı ciddi ciddi konuşuluyor.

Geçtiğimiz haftalarda da çıkan dedikodular üzerine şirketin Google’a satılacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Google’ın gerek halihazırdaki kitlesi, gerek önceki sosyal medya deneyimi bu satın alımı makul gösteriyordu. Ancak Google’ın satın almayacağını açıklaması üzerine hem şirketin hisseleri düşmüş hem de teknoloji camiasında büyük bir hayal kırıklığı yaşanmıştı.

Yukarıda da söylediğimiz gibi Twitter ile ilgilenen tek şirket Google değil. Bir zamanlar Disney’le bile adı geçen şirketin Apple ile de adı ciddi ciddi anılmaya başlanmıştı. Apple’dan henüz resmi bir açıklama gelmese de birçok otorite bu satın alımın gerçekleşmesini pek mümkün görmüyor. Zira ürettiği donanımlarıyla dünyanın en değerli markası konumuna gelmiş bir şirketin sosyal medya dünyasına böyle bir adım atması pek olası görünmüyor. Bir ölçü değil elbet ama Apple Twitter hesabını bile daha geçen ay kullanmaya başlamıştı.

Facebook, Twitter’ı neden satın alır yazısını okumak için tıklayınız.

Saleforce da vazgeçti

Satın alım ile ilgili adı geçen son şirketlerden biri ise Saleforce’du. Ancak son gelen haberlere göre Saleforce da Twitter ile masaya oturduktan sonra bu işin olmayacağına karar verdi. Saleforce’un CEO’su Mark Benioff Financial Times’a yaptığı açıklamada bu satın alımın kendilerine uymadığını ve görüşmeleri sonlandırdıklarını söyledi. Şirketin bu açıklamalarından sonra Twitter’ın hisse değeri %6 daha düştü.

Görünen o ki zor durumda olan sosyal medya devini büyük şirketler dahi almak istemiyorlar. Ya firmanın masada sunduğu şartlar çok ağır ya da kimse böyle bir yükün altına girmek istemiyor. Twitter’ın satılması hâlen gündemde. İlerleyen günlerde ne gibi gelişmeler olacak göreceğiz…

Yazar: Tahsin Özyer

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu