Galaxy Note 7 Üretimi Geçici Olarak Durdurulacak [Güncellendi]

Galaxy Note 7 Üretimi Geçici Olarak Durdurulacak [Güncellendi]

Samsung'un patlama haberleri sonrası geri çağırdığı ve değişim yaptığı Galaxy Note 7'ler tekrar patlamaya başlayınca firma üretimi durdurmaya hazırlanıyor.

Samsung’un piyasayı kasıp kavurması beklenen amiral gemisi Galaxy Note 7‘nin başına gelmeyen kalmadı. İlk olarak birçok teknoloji otoritesinden tam puan alan cihaz sonrasında ortaya çıkan ‘alev alma/patlama‘ haberleriyle tabiri caizse gündeme ‘bomba’ gibi düşmüştü. Samsung bu durum karşısında çabuk davranarak birçok Galaxy Note 7’yi geri çağırmıştı. Firmanın geri çağırılan telefonlar sonrasında kullanıcılara yenilenen (sorunsuz) cihaz olarak verdikleri Galaxy Note 7’lerden de patlama haberleri gelmesiyle ortalık iyice karıştı.

Koreli haber ajansı Yunhap‘a göre Samsung yenilenen cihazlarda da patlama sorunu ortaya çıkmasıyla Galaxy Note 7 üretimini geçici olarak durduracak. Geri çağırılan yaklaşık 2.5 milyon cihazın yerine kullanıcılara yenilenen, sözde sorunsuz Note 7’ler gönderen Samsung birçok farklı yerden gelen patlama şikayetleri üzerine oldukça zor duruma düştü. Yenilenen cihazlara yönelik ilk patlama şikayeti uçaktaki bir yolcudan gelmişti. Bu haberleri bir kızın elinde alev alan Note 7 ve akabindeki 3 patlama haberi de takip etti.

explodingsamsungglaxynote7Patlama haberlerine yönelik son haber ise Güney Kore’deki bir Burger King restoranından geldi. Aşağıdaki videoda da gördüğünüz gibi Note 7’lerden biri mağazada birden alev alıyor. Cihazın yenilenmiş Note 7’lerden olup olmadığı bilinmiyor ama daha önce kopan büyük yaygara ve cihazın ana vatanı gibi etkenleri göz önünde bulundurursak yenilenmiş Note 7 olması çok büyük ihtimal.

Şimdi ne olacak?

Samsung cihazı piyasaya sürdüğünden bu yana adeta bir kabus yaşıyor. Yaşanan son gelişmelerden sonra AT&T ve T-Mobile cihazın satışını durdu. Durdurmakla kalmayıp kullanıcılara istediklere bir cihaza geçme hakkı da tanıyorlar. Samsung’dan henüz resmi bir açıklama gelmese de birçok kaynak üretimin geçici olarak durdurulacağına kesin gözüyle bakıyor. Firmanın bu krizin altından nasıl kalkacağı, mağdurlara karşı nasıl tavır alacağı ise merakla bekleniyor. Öyle ya da böyle Samsung daha ciddi kazalar yaşanmadan bu soruna bir çözüm bulmak zorunda.

*Güncelleme

Samsung’dan gelen resmi açıklamaya göre firma Galaxy Note 7 üretimini tamamen durdurdu. Mevcut cihaz sahiplerine telefonlarını kullanmamaları ve kapatmaları önerildi. Geçmiş olsun.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0