İnceleme

Lenovo Yoga 500 Testte!

Gelecekte cepten çıkarılacak ekranların katlanarak büyük monitörlere dönüşeceğini biliyoruz. Başka fütüristik şeyleri de. Ancak konu günümüz ve ihtiyaçlar da aşağı yukarı belli. Taşınabilsin, gerektiğinde tablet olsun ama dizüstü bilgisayar olarak da kullanabileyim diyenler için günyüzüne çıkan bir segment var. Lenovo ise bu segmentin öncü şirketlerinden biri. Oldukça inovatif modellerle teknoloji raflarında görmeye alıştığımız Çin merkezli teknoloji markasının iddialı modellerinden Yoga 500’ü test merkezimizde ağırladık. Bu dizüstü bilgisayar 14 inç ekranla geliyor ve modern tasarımıyla dikkat çekiyor. Detaylara geçiyoruz…

Tasarım

Dikkat ettiniz mi? Lenovo Yoga 500’ün model isminde bir sihir var: Yoga. Yani harekete meyilli; bir yandan da sofistike teknoloji ürünlerine işaret eden bir isimlendirme belki de ve Yoga 500 için ele alındığında bu konumlandırmayı hak edecek unsurlarla karşılaşıyorsunuz. Model oldukça zarif bir kutu içerisinde sizi karşılıyor. Kutusundan ortalama büyüklükte bir şarj kablosu çıkıyor. Dizüstü bilgisayarla ilk temasınız derin duygulara gebe. Farklı olduğunu hissediyorsunuz ama biraz fazla ağır olduğunu da.

Plastik kapağında Lenovo logosu görülüyor. Ekran kapağını kaldırmadan dikkat çeken birkaç detay daha var; metal ekran menteşeleri ve bolca havalandırma kanalı. Ekran açılınca şunu fark ediyorsunuz, açıldıkça açılıyor. Tam 360 derecelik açıyla açılabilen ekranı, bu sayede bir tablet formunun da aralarında bulunduğu dört farklı kullanım modu sunuyor. Diğer modlar dizüstü bilgisayar, stand ve çadır modu olarak adlandırılmış. Film mi izleyeceksiniz; stand modu harika. Çalışacak mısınız dizüstü ve dokunmatik işlemler üzerine de yoğunlaşmanız gerekiyor, tablet modunda kullanın. Karar sizin.

Lenovo Yoga 500 klavyesi kullanışlı. Tuşlar konforlu bir kullanım vaat ediyor. Ancak hızlı yazı yazan kimseler için kısa bir alışma sürecinin söz konusu olması muhtemel. Çünkü tuşlar kimi kullanıcılara bir miktar sert gelebilir. Tuş aralıkları ve yükseklikleri ise gayet iyi. Touch pad geniş ve son derece kullanışlı bir kullanım sunuyor.

[btn url=”https://teknolojituru.com/2016/09/07/zyxel-nas326-inceleme/” text_color=”#1e49bf” bg_color=”#dddddd” icon=”” icon_position=”start” size=”18″ id=”” target=”on”]Buna da göz atın, tıklayın: ZyXELNAS326 incelemesi[/btn]

lenovo-2Teknik özellikler

Windows 10 önyüklü gelen Lenovo Yoga 500, Intel Core i5 6200-U işlemcisine sahip. Bu işlemci Turbo Boost teknolojisi sayesinde gerektiğinde 2.8 GHz’e varan saat hızlarına ulaşıyor. 4 GB RAM, 2 GB NVIDIA GT940M ekran kartı, 500 GB HDD + 8 GB SSD öne çıkan özellikleri. 1920 x 1080 piksel çözünürlüklü dokunmatik IPS özellikli 14 inç ekranında görüntüler canlı ve gayet iyi. Renk doygunluğu üst seviyede başarılı.

Ürün 8 saate varan pil ömrüyle de yüksek bir ‘kablolara bağlı olmaksızın’ mobilite imkanı sağlıyor. Dolby Home Theater ses teknoloji ile odayı dolduran ses deneyimi, Şebeke ücreti ödemeden veya WiFi bağlantısına ihtiyaç duymadan hızlıca dosya paylaşabilmenizi sağlayan SHAREit’in de aralarında yer aldığı Lenovo DOit uygulamaları diğer öne çıkan detaylar.

[btn url=”https://teknolojituru.com/2016/05/22/lenovo-ideapad-700-incelemesi/” text_color=”#000000″ bg_color=”#dbdbdb” icon=”” icon_position=”start” size=”18″ id=”” target=”on”]Okuma Önerisi: Lenovo Ideapad 700 incelemesi[/btn]

Artılar:

Performans

Çokyönlü kullanım

Ekran

Donanım

Tasarım

Lenovo DOit uygulamaları

Şarj dayanıklılığı

Eksiler:

Daha hafif olabilirdi

Sert klavye tuşları

Yazar: Ferhat Verdi

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu