Windows 10 Yüklü Cihaz Sayısı 400 Milyonu Aştı

Windows 10 Yüklü Cihaz Sayısı 400 Milyonu Aştı

Microsoft bugün yaptığı bir açıklamada Windows 10 yüklü aktif cihaz sayısının 400 milyonu aştığını söyledi. Detaylar haberimizde...

Microsoft‘un bugün Windows Blog üzerinden yaptığı açıklamaya göre Windows 10‘un piyasaya sürülmesinden 14 ay sonra güncel işletim sistemine sahip aktif cihaz sayısı 400 milyonu aştı.

Geçmiş dönemlerden bildiğimiz kadarıyla Windows 10 piyasaya sürüldükten 4 hafta sonra 75 milyon, 10 hafta sonra 110 milyon, 6 ay sonra 200 milyon, 8 ay sonra 270 milyon, 9 ay sonra 300 milyon, 11 ay sonra ise 350 milyon aktif cihaza ulaşmıştı. Microsoft her ne kadar 2-3 yıl içersinde bu sayının 1 milyona kadar çıkmasını hedeflese de firma geçtiğimiz aylarda bunun zor olduğunu kabul etmişti.

İşte son Windows işletim sistemlerinin satışlarına yönelik bir grafik.

400milkionwindows10Grafikten de anlaşılacağı üzere Windows 7 ve Windows 8’in ilk 6 aylık satış sonuçları neredeyse birbirine eşit. Windows 10’un ise satışlara her iki işletim sisteminden de çok daha yukarıda başladığını görebiliyoruz. Windows 7’nin mevcut istatistiklerine göre konuşacak olursak da Windows 10’un Windows 7’nin sonuçlarını 7 ay önceden yakaladığını söyleyebiliriz. Windows 8’in satışları Microsoft tarafından 15. aydan sonra paylaşılmadı.

Windows 10’un Başarısı

Windows 10 kullanımının eski işletim sistemlerine göre bu kadar önde olmasının elbetteki bazı sebepleri var. Bunlardan en bariz olan 3 sebep şunlar:

  • Windows 7 ya da 8.1 sahipleri cihazlarını ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltme hakkına sahipti. Böylelikle geçiş daha kolay oldu ve Microsoft bu geçişi tercih edenleri de ‘aktif cihaz’ olarak saydı.
  • Microsoft bu istatistiklerin içine Windows 10 Mobile’i de katıyor. Xbox One, Surface Hub, HoloLens gibi cihazlar da dahil
  • Tabi ki son olarak her yeni işletim sistemi piyasaya sürüldüğünde olduğu gibi bilgisayar ve mobil pazarın büyümesi. Pasta büyüyor, satışlar artıyor.

Windows 10 bir önceki işletim sistemine kıyasla oldukça beğenilen bir işletim sistemi. Şirket Windows 10’u bir işetim sisteminden öte bir ‘hizmet’ olarak lanse ediyor. Bu da sistemin eskilerine göre ne kadar farklı konumlandırıldığını anlamamıza yardımcı oluyor. Microsoft 1 milyon hedefine ne zaman ulaşır kestirmek güç, ancak Windows 10’un bugüne kadar en çok sevilen işletim sistemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar: Tahsin Özyer

 

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Windows 10 5 sene

    Windows 10 bazen çok hantal kalıyor. Hızlandırmak için birşeyler yapmak lazım.