Arjantin’de Uber Bitcoin Sayesinde Varlığını Sürdürüyor

Arjantin’de Uber Bitcoin Sayesinde Varlığını Sürdürüyor

Özel şoför kiralama hizmeti Uber, aylar boyu kredi kartı hizmetinden mahrum bırakıldığı Arjantin'de bitcoin sayesinde hizmet vermeye devam ediyor.

Latin Amerika Bitcoin Konferansı’nun kurucusu Franco Amati’ye göre, Uber her ne kadar Arjantin hükümetinden direniş görse de ayakta durmaya çalışıyor. Amati, Uber’in bazı zamanlar ücret kestiği yerleri farklı bölgeler olarak gösterdiğini ve böylece kredi kartı engelini aştığını, hükümetin de bunu fark ettiği anda yeniden bloke koyduğunu belirtti.

Uber ise misilleme olarak kolayca bloke edilen kartlar yerine ön ödemeli kartları teşvik etmeye çalışıyor. CoinTelegraph sitesine konuşan Amati, “SatoshiTango ve Xapo kartları halen çalışıyor ve günlük yüzde 25 indirim sunuyorlar. Uber, Arjantin’de ön ödemeli kart kullanan herkese indirim sunuyor. Bu indirime Bitcoin kartları SatoshiTango ve Xapo ile Bitcoin’e dahil olmayan Neteller de dahil” bilgisini verdi.

Amati’nin verdiği bilgiye göre doğrudan Bitcoin ile bağlantısı olmayan Neteller ve CardNow iki ön ödeme seçeneği sunuyor. Yurt dışından gelen turistlerin de kullanabildiği kartlar ön ödemeli ve BTC kartları olarak geçiyor.

uber-argentina-e1467902550998

BTC kart kullanımında artış yaşanıyor

Ön ödemeli kredi kartı SatoshiTango’nun CEO’su Matias Bari, Uber’in yerel hükümetle yaşadığı sorunlar nedeniyle kart kullanımında artış olduğunu belirtti.

31 Temmuz’a kadar 200’den fazla insanın hesap kartlarını Uber ile bağlantılı kıldığını belirten Bari, bu talebin giderek arttığını ve Uber için yeni ödeme yöntemleri araştırdıklarını söyledi.

CoinTelegraph’a konuşan Bari, en iyi yöntemin ise sanal kart olduğunu savunuyor. 2-3 hafta bekleme süresi olmayan sanal kartlar aynı zamanda ücretsiz alınabiliyor.

Uber_article_cover_Bitcoinist

Hükümetle kedi-fare oyunu

Uber’in ortaya çıkmasından bu yana ‘araç paylaşım’ sanayisinde yaşanan rekabet, küresel alandaki etkisini sürdürüyor. ABD’nin New Hampshire eyaletinde Uber’in yasaklanmasına tepki olarak doğan Arcade City, Uber ve rakini Lyft’in kovulduğu Teksas, Austin kentine geçti. Firma, Austin’e gelmesinin ardından yerel yetkililerle kavgaya tutuştu.

Okuma Tavsiyesi: Türkiye Ramsomware saldırılarında Avrupa’da birinci!

Arcade City CEO’su Christopher David, araç paylaşım sanayisi ile yetkililerin verdiği savaşın uzun dönemde sonuçsuz kalacağına inanıyor: “Uber, araç paylaşım hizmetini şişesinden çıkardı ve hiçbir güç artık onu tekrar içeri sokamaz. Girişimciler bir süre yeraltına itilebilir ancak yanlış düzenlemeler zamanla yürütülmesi imkansız hale gelecek. Tercih özgürlüğü nihayetinde kazanan olacak.”

Uber’in küresel alandaki ekonomik modelleri dallanıp budaklanırken, hizmetlerinin doğası gereği geçmişte finansal hizmetlerini kaybeden firmalar mevcut. Bir örnek, banka hesapları gelişigüzel kapatılan İsveçli altın ve gümüş satıcısı Tavex olmuştu.

Finansal kurumlara da fazla bel bağlamak bazen riskli olabiliyor. ABD hükümeti ile 2014’te kavgaya tutuşan Bundy ailesi, PayPal hesaplarının iptal edilmesiyle çaresiz kalmıştı. Barış aktivistlerinin yürüttüğü AntiWar.com ise ABD’nin savaş maliyetlerini yansıttığı için Google AdSense hesabından olmuştu.

Öne çıkan diğer FinTech haberleri için buraya tıklayınız.

Yazı: Müfit Y. Gökmen

YORUM

Yorumlar 0