Çin ve Ukrayna Dünyanın En Büyük Uçağını Üretecek

Çin ve Ukrayna Dünyanın En Büyük Uçağını Üretecek

Ukrayna'nın Antonov ve Çin Uzay-havacılık Sanayisi (AICC) şirketleri AN-225 Mriya üretimine yeniden başlamak için anlaşmaya vardı.

Ukrayna’nın Antonov ve Çin Uzay-havacılık Sanayisi (AICC) şirketleri sonunda anlaşmaya vardı; AN-225 Mriya üretimine yeniden başlanıyor. Bu havacılık sanayii açısından sansasyonel bir gelişme…
En büyük kargo uçağı unvanına sahip olan AN-225‘ten bugüne kadar sadece bir tane inşa edildi. 1988 yılında göreve başlayan bu uçağın yanı sıra, bir ikincisinin iskeleti Sovyet Rusya’nın parçalanmasından önce inşa edilmişti.
Çin ve Ukrayna arasında bu hafta yapılan anlaşma, ikinci bir AN-225’in tamamlanmasını ve AICC’ye teslim edilmesini kapsıyor. Anlaşma kapsamında ayrıca, Antonov’un lisans sahipliği altında Çin’de bir dizi AN-225 üretilmesi maddesi de yer alıyor.
Sovyet uzay programının bir kalıntısı olarak günümüze gelen AN-225, Buran uzay aracını taşıyacak bir platform olarak tasarlandı. Sovyet uzay programının iptal edilmesinin ardından, tamamlanan ve yarım kalan AN-225 uçakları 10 yıl boyunca kenarda yattı. 2000’li yılların başında, tamamlanan Myria bakımdan geçirildi ve ticari kargo uçağı olarak hizmete girdi.
rtr4n1ks
AN-225, bir uçağın bugüne dek taşıdığı en ağır kargo miktarı olan 253 ton dahil olmak üzere 240 dünya rekorunun sahibi. Antonov firmasına göre, AN-225 her gün 4,000 km menzille 200 ton yük taşıyabilir.
Devasa uçak, altı Ivchenko Progress turbo-fan motoru ile çalışıyor. Her bir motor, 23000 kg itiş gücüne sahip.

YORUM

Yorumlar 0