Apple’ın Başarısının En Az Konuşulan Sebebi

Apple’ın Başarısının En Az Konuşulan Sebebi

Apple'ın bugünlere gelmesinin ardındaki nedenler birçok şeye bağlanabilir, ancak gözden kaçırılan, hakkı yenen bir takım etkenler de var.

Apple’ın başarısının arkasında neler olduğuna dair onlarca şey sayabiliriz. İlk akla gelenler: Müşteri memnuniyeti, kullanıcı dostu tasarımları, kalite gibi klasik şeyler olacaktır. Bu yazımızda ise az önce saydığımız şeyler arasında en az üzerinde durulanından bahsedeceğiz: Tedarik zinciri ve üretim yöntemleri.

Birçok tüketicinin Apple hakkında bilmediği şeylerden bir tanesi de şirketin tedarik zinciri ve üretim teknolojileri konusunda dünyanın en iyisi olduğudur. Tim Cook bu zincirin başına geçtiğinde pazarda görülebilecek en etkili tedarik ve üretim sistemlerinden birini kurmuştu. Belki de bugün şirketin CEO’su olmasındaki en büyük etkenlerden biri zamanında bu sistemi başarıyla kurmuş ve yönetmiş olmasıdır. Tim Cook geçmişteki tecrübeleri sayesinde bugün teknoloji endüstrisinde tedarik zinciri konusunda en bilgili CEO olarak kabul edilir. Peki Tim Cook ya da Apple için tedarik zinciri ve üretim teknolojileri neden bu kadar önemli?

apple supply chainApple için bir ürün üretilirken en önemli şeyler o ürünün ne kadar güzel göründüğü ve ne kadar kolay kullanılabildiğidir. Şirket bu iki önemli konu üzerinde ortak paydaya vardıktan sonra büyük çapta üretimler yapmaya karar veriyor. Ancak karar verdikleri üretimi gerçekleştirmek her zaman kolay olmuyor, çünkü Apple üretmeye karar verdiği ürüne yönelik uygun malzeme ve üretim teknolojisini bulamayabiliyor. Birçok şirketin aksine Apple bu noktada üründen taviz vermek yerine alternatif üretim teknlojilerine yöneliyor. Bu alternatiflerden birisi ise ‘kendi ekipmanını kendin üretmek‘.

Üretime Yatırım

Apple bir üretime karar verdiğinde eğer üretimde kullanılacak malzemeleri, tedarikçileri ve teknolojileri uygun değilse zaman zaman bunları kendileri sağlıyor. Şirket buna yönelik 2013 yılında 10.5 milyar dolarlık dev bir yatırıma imza atmıştı. Böylesine büyük bir para iPhone ve iPad yapımında kullanılmak üzere özel araçlara ve özelleştirilmiş robotlara verildi. Birçok otoriteye göre Intel dışında üretim teknolojilerine bu denli önem veren, bu kadar derine inen başka bir şirket yok.

Aşağıdaki grafikte Apple’ın 5 yıl boyunca dönemsel olarak üretimde kullandığı makina ve ekipmanlara ne kadar para harcadığı verilmiş.

applemachineryinvestment2Görüldüğü üzere Apple üretim odaklı yatırımlarından hiçbir zaman vazgeçmemiş. Buna yönelik harcadıkları para neredeyse her yıl artmış. Bu durum Apple’ın bugün dünyanın en çok kar eden şirketlerinden biri olmasının nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

Apple’ın bu yatırımları sayesinde üretime karar verdikleri üründen taviz vermemeleri de daha kolay oluyor. Jony Ive gibi tasarımı ürünlerinin kalbi olarak gören bir adamın ve ekibinin en ufak istekleri dahi bu sayede kolayca gerçekleştirilebiliyor. Diğer birçok şirkette ise tasarım ekipleri ürün fikirlerini ellerinde bulunan materyaller ve ekipmanlara göre sunuyorlar. İşte bu noktada Apple’ın rakiplerine nasıl fark attığını rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Apple’ın gerektiğinde kendi ekipmanlarını kendi üretmesi ve tedarik süreçlerinin aksamaması şirkete sınırsız olanak tanıyor. Bu sayede birçoğumuzun hayatını kolaylaştıran harika ürünler ortaya çıkıyor.

Yazar: Tahsin Özyer


Bu yazının orjinali Techpinions adlı sitede yayınlanmış olup şahsım tarafından yorumlanmış ve bazı kısımları Türkçe’ye çevrilmiştrir.

YORUM

Yorumlar 0